• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat0 osób obserwuje ten temat

Umowa zlecenie a emerytura

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

28.8.2015 15:20
Nie trafiają do ZUS tzn., że nie są wogóle przekazywane przez pracodawcę. Zgodnie z przepisami prawa, część składek ponosi pracownik, część pracodawca, który jest jednocześnie płatnikiem. Znaczy to, ze na podstawie przepisów prawa ma obowiązek w ustawowych terminach płacić za siebie oraz swoich pracowników. Ale kiedy ma np. kłopoty finansowe, ich po prostu nie przekazuje. Są tez przedsiębiorcy, którzy mówią pracownikowi, że jest ubezpieczony, a w rzeczywistości wcale go nie rejestrują do ubezpieczeń. Potem to dopiero wychodzi, kiedy np. kobieta jest w ciąży i chce iść na zwolnienie.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

28.8.2015 16:18
Stanisław Bińkiewicz napisał
Nie trafiają do ZUS tzn., że nie są wogóle przekazywane przez pracodawcę. Zgodnie z przepisami prawa, część składek ponosi pracownik, część pracodawca, który jest jednocześnie płatnikiem. Znaczy to, ze na podstawie przepisów prawa ma obowiązek w ustawowych terminach płacić za siebie oraz swoich pracowników. Ale kiedy ma np. kłopoty finansowe, ich po prostu nie przekazuje. Są tez przedsiębiorcy, którzy mówią pracownikowi, że jest ubezpieczony, a w rzeczywistości wcale go nie rejestrują do ubezpieczeń. Potem to dopiero wychodzi, kiedy np. kobieta jest w ciąży i chce iść na zwolnienie.

Albo, jak to stwierdził w programie p. Jaworowicz w TVP jeden z gości programu, wpłacają ale zaniżone kwoty, co trudne ponoć jest do wychwycenia.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
smay

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

31.8.2015 8:58
To trochę dziwne, że ludzie dają się tak robić w konia, bo przecież pracodawca powinien chyba dać pracownikowi taki dokument, na którym ma napisane, jakie składki są przekazywane i gdzie.
ja w każdym razie pracując na umowie zlecenie takie coś otrzymałem.
Rozumiem, że jest to wiążąca informacja?
Ale jeśli ktoś był w takiej sytuacji, to czy może coś zrobić? Np. pozwać pracodawcę? Albo czy jemu ktoś może coś zrobić, bo tak jakby pracował na czarno?
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

31.8.2015 11:03
smay napisał
To trochę dziwne, że ludzie dają się tak robić w konia, bo przecież pracodawca powinien chyba dać pracownikowi taki dokument, na którym ma napisane, jakie składki są przekazywane i gdzie.
ja w każdym razie pracując na umowie zlecenie takie coś otrzymałem.
Rozumiem, że jest to wiążąca informacja?
Ale jeśli ktoś był w takiej sytuacji, to czy może coś zrobić? Np. pozwać pracodawcę? Albo czy jemu ktoś może coś zrobić, bo tak jakby pracował na czarno?


Z opisanym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, kiedy pracownik jest zarejestrowany w firmie i od jego wynagrodzenia naliczane są składki ZUS. Tak jak pisałem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek, zarówno od części finansowanej przez pracownika jak i pracodawcę. I on te składki nalicza. Natomiast inną jest sprawą to, że jeśli nie ma na koncie pieniędzy, to po prostu pracodawca nie płaci tych składek, w ten sposób na jego koncie w ZUS powstaje zadłużenie.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

31.8.2015 11:24
Każdy ma prawo sprawdzić co się dzieje na jego koncie w ZUS. W przypadku nieprawidłowości ZUS podejmie stosowne kroki, włącznie z egzekucją należnych kwot.

Problem polega często na tym, że ktoś ma na umowie 3000 zł a składki są płacone od najniższego wynagrodzenia (1750 zł). To często wychodzi w momencie ubiegania się o kredyt.

Aby to sprawdzić wystarczy poprosić w ZUS o zaświadczenie dot. wysokości podstawy naliczania składek.
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

31.8.2015 11:51
Jak napisał Pan Robert Sierant, każdy ma prawo sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki i w jakiej wysokości. Można to zrobić osobiście, lub założyć sobie konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS /PUE/. Osoby nie mające tzw. profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego, muszą zarejestrować wniosek na stronie internetowej, i w ciągu siedmiu dni udać się do najbliższego Oddziału ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
samantha

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.9.2015 21:06
Najlepiej spytać u źródła, czyli w ZUSie.
Cytuj
http://www.shoper.pl
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

2.9.2015 10:44
Byłem, pytałem, wszystko jest ok, składki są liczone od dobrego wynagrodzenia, więc obecnemu pracodawcy nie mam nic do zarzucenia.
Jednakże nie zawsze będę u niego pracował, więc chciałbym zapytać, czy ZUS nie wychwyci, jeśli składki byłyby liczone od zaniżonego wynagrodzenia? Przecież moje umowy są też zgłaszane do Urzędu Skarbowego, czy to nie oznaczałoby, że podatek nalicza też od zaniżonego wynagrodzenia??
Na takie rzeczy zwracają chyba uwagę?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

2.9.2015 10:51
nowy pracodawca zgłosi do ZUS, że zarabiasz 1750 zł i w jaki sposób ZUS to zweryfikuje? w US również może być podobnie, dlatego warto to sprawdzać jak się pracuje "u prywaciarza" lub w mniejszej firmie

czasem sami pracownicy sugerują takie rozwiązania, aby do ręki dostać więcej
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
alfred1

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

4.9.2015 11:06
Obecnie to nie wiem, jak to wygląda, ale kiedyś, gdy sam pracowałem na umowę zlecenie to jeśli pracownik z pracodawcą się nie dogadał, to nie było możliwości, żeby pracodawca oszukał przy naliczaniu podstawy składek, bo pracownik miał przecież swoją umowę, na której była podana kwota, którą otrzymywał i z tą umową jeśli chciał się po skończonej pracy zarejestrować jako bezrobotny, to szedł do UP.
Czy nie jest tak, że wszystkie urzędy mogą się jakoś komunikować miedzy sobą?
US nie powinien mieć większych kłopotów, żeby zweryfikować umowę w UP.
Cytuj
Odpowiedź