• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat0 osób obserwuje ten temat

Umowa zlecenie a emerytura

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.7.2015 10:54
Pracuję obecnie już 5 rok na umowie zlecenie. Mam przy tym płacone składki społeczne do ZUS. Czy to oznacza, że ten czas będzie mi się liczył do emerytury?
W podobnej sytuacji jest moja żona, która już drugi rok pracuje na podstawie umowy zlecenia, a wcześniej miała dwa razy staże z Urzędu Pracy. Czy podczas takiego stażu składki do ZUS również były odprowadzane? Pytam, bo obecnie wygląda na to, że mamy za mało lat pracy, jeśli umowy cywilnoprawne i stażowe nie będą się nam liczyły.
Cytuj
Jagna

Niezarejestrowani

20.7.2015 11:13
Osoba, która wykonuje umowę-zlecenie i jest to dla niej jedyny tytuł do ubezpieczeń, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom rentowym, emerytalnemu, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolne jest dla niej ubezpieczenie chorobowe .
Cytuj
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.7.2015 15:12
Tak jest od tego roku, ale wcześniej całe ubezpieczenie społeczne było dobrowolne. A ja pracuję tak już od 5 lat, a żona od 2. Dlatego pytam, czy to się liczy?
Ale widzę, że na razie nikt się nie wypowiada, więc czekam dalej. Może ktoś ma takie informacje?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

20.7.2015 15:18
widać temat nie jest powszechnie znany...

nie lepiej zadzwonić do ZUS? masz od razu info z pierwszej ręki
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.8.2015 7:57
Chyba tak zrobię i w wolnej chwili się tam przejdę.
Miałem nadzieję, że może ktoś będzie wiedział, bo my nie możemy dojść w tej sprawie do porozumienia. Mi się wydaje, że to powinno być liczone, w końcu płacimy składki, więc w czym one są gorsze od tych, które płacą osoby na etacie?
A i jeszcze taka sprawa, jeśli ktoś pracuje równolegle na dwóch umowach, załóżmy, że o pracę, to czy ten okres liczy mu się podwójnie, skoro miał podwójne składki płacone?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

26.8.2015 18:02
Frąc napisał
Chyba tak zrobię i w wolnej chwili się tam przejdę.
Miałem nadzieję, że może ktoś będzie wiedział, bo my nie możemy dojść w tej sprawie do porozumienia. Mi się wydaje, że to powinno być liczone, w końcu płacimy składki, więc w czym one są gorsze od tych, które płacą osoby na etacie?
A i jeszcze taka sprawa, jeśli ktoś pracuje równolegle na dwóch umowach, załóżmy, że o pracę, to czy ten okres liczy mu się podwójnie, skoro miał podwójne składki płacone?


Nie za bardzo orientuję się w "sprawach ZUS-owskich", więc nie chcę w Panu wzbudzać niepotrzebnie nadziei. Jeśli jest Pan pewien że składki w latach wcześniejszych były płacone, to proszę się postarać o dowody wpłat tych składek i dopiero wtedy złożyc wizytę w ZUS-ie i prosić o zajęcie przez ten urząd stanowiska.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

27.8.2015 8:01
Aby uzyskać prawo do emerytury, należy wypełnić warunki przewidziane ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc osiągnąć określony wiek oraz posiadać wymagany okresy tzw. staże składkowe i nieskładkowe. Szczegółowy zasady, na jakich następuje przejście na emeryturę, uzależnione jest od wieku potencjalnego emeryta. Różnią się one warunkami, jakie trzeba spełnić, a także przewidywaną potencjalną wysokością świadczenia. Nie mniej jednak, w każdym przypadku praca na podstawie umowy zlecenia jest zaliczana do wymaganego okresu składkowego.

Umowa zlecenia kiedy jest jedynym źródłem dochodu stanowi podstawę do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, w tym emerytalno-rentowego. Kiedy w trakcie wykonywania pracy w tej formie opłacane są odpowiednie składki na ZUS wtedy oczywiści okresy opłacania takich składek zalicza się do wymaganych ustawą okresów składkowych.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
jadwig

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.8.2015 13:38
Z tego, co słyszałam, to trzeba pilnować tych składek, jełsi pracuje się na umowie zlecenie, bo pracodawca może jedno mówić, a drugie robić. I koniecznie należy trzymać dokumenty potwierdzające opłacanie składek do ZUS i to chyba aż do samej emerytury.
Obecnie wiele osób ma problem, bo jednak dokumentacja się niszczy i jeśli nie ma dowodów, że składki były kiedyś płacone, to są problemy z wypłata emerytur.
A chyba nikt nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji?
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

27.8.2015 15:28
Firmy znajdują się w różnej kondycji finansowej i czasami może wystąpić sytuacja, kiedy pieniądze nie trafiają do ZUS. Zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy nie rejestrują pracowników. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy sami pilnowali tych spraw. Dokumenty dotyczące naszej pracy, powinniśmy zawsze przechowywać, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś się nie przydadzą jak to miało i nadal ma miejsce przy ustalaniu kapitału początkowego.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
witold-dabr

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.8.2015 14:28
Stanisław Bińkiewicz napisał
Firmy znajdują się w różnej kondycji finansowej i czasami może wystąpić sytuacja, kiedy pieniądze nie trafiają do ZUS. Zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy nie rejestrują pracowników. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy sami pilnowali tych spraw. Dokumenty dotyczące naszej pracy, powinniśmy zawsze przechowywać, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś się nie przydadzą jak to miało i nadal ma miejsce przy ustalaniu kapitału początkowego.


Jeśli składki nie trafiają do ZUS, to gdzie? Do wierzycieli? Ktośte przelewy po drodze przejmuje czy jak, bo nie rozumiem?
No i chyba pracownik dostaje na koniec roku jakieś potwierdzenie, że takie składki miał opłacane, choćby na druku do PIT-a.
Tam można sprawdzić, ile zostało potrącone na składki społeczne, a ile na składkę zdrowotną.
Cytuj
Odpowiedź