Znamy sposób na godziwą emeryturę. Banalny i krociowy.

2009-12-30 08:35:20

Jak powszechnie wiadomo, liczenie na godziwą emeryturę z ZUS nie jest dobrym pomysłem. Jak więc zadbać o wygodne życie po zakończeniu aktywności zawodowej? Inwestować na giełdzie? A może na bankowych lokatach? No cóż, pewnie nie jest to najgorszy pomysł. Jest jednak lepszy – nieruchomości.

Im mniej czasu do emerytury, tym trudniej o zadbanie o jej godziwą wysokość. Warto zająć się sprawą, gdy do odejścia w stan spoczynku zostało przynajmniej 30 lat. W tym wariancie będzie możliwe zbudowanie sporego kapitału przy minimalnych kosztach. Wystarczy wykorzystać do tego bank.
 
Mało mieszkań, łatwo wynająć
 Zasoby mieszkaniowe w Polsce są zbyt małe w stosunku do potrzeb. Rodzime statystyki są o kilkadziesiąt procent gorsze niż w najbogatszych krajach Unii. Marzących o własnym kącie jest bardzo dużo, tym samym ceny nieruchomości utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie. Ten sam fakt powoduje, że jest dzisiaj bardzo łatwo wynająć posiadane mieszkanie. Dlatego właśnie warto je kupić tylko po to, by wynajmować.
 
Byle nie za gotówkę
 Osoby, które dzisiaj dysponują pieniędzmi pozwalającymi na zakup nieruchomości z gotówki nie muszą się martwić o emeryturę. Skupiamy się na tych, którzy mogą się pochwalić skromniejszymi oszczędnościami. W ich przypadku zakup mieszkania może nastąpić tylko z kredytu hipotecznego. I właśnie o to chodzi, by tak było.
 
Czynsz z najmu spłaci kredyt
 Idea całej operacji polega na tym, aby koszt obsługi hipoteki był pokrywany przez przychód z najmu. Wyobraźmy sobie, że rata zaciągniętego kredytu wynosi 1000 PLN. Wyobraźmy też sobie, że kupione mieszkanie może być wynajmowane za 1000 PLN powiększone o czynsz i media. Jeżeli oba wyobrażenia mogą znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości to wystarczy wynajmować lokal przez okres, na który jest przewidziana spłata kredytu, by przy minimalnych kosztach stać się jego właścicielem. Pozostanie tylko jego sprzedaż i zainkasowanie kwoty wystarczającej na bardzo wygodne spędzenie starości.
 
Słabe punkty planu
 Sprawa oczywiście nie jest aż tak banalna. Po pierwsze musisz zdobyć kredyt, co w dzisiejszych czasach nie jest takie proste. Szczególnie jeżeli mówimy o hipotece na 100% wartości nieruchomości. Po drugie musisz poszukać takiego lokalu, którego wynajęcie będzie możliwe po zakładanej przez Ciebie cenie. W wariancie minimalnym będzie musiała pokrywać kapitałową część raty. Po wtóre, wynajmowanie lokalu to kolokwialne „użeranie” się z lokatorami. Niestety czasami będzie trzeba wykazać się mocnymi nerwami, akceptować opóźnienia w płatnościach, dokonywać bieżących napraw, itd., itp.
Ostatecznie jednak, ważąc wszystkie „za” i „przeciw” wynajmowanie kupowanego na kredyt mieszkanie może okazać się świetnym pomysłem na zbudowanie emerytalnego kapitału. Na pewno lepszym niż liczenie na ZUS.
 
Chcesz podyskutować o tym jak oszczędzać na godziwą emeryturę? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!   

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam