09.11.2009, 10:55

Złoty coraz słabszy-raty kredytowe w górę

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia co tydzień śledzi wysokość rat kredytów hipotecznych we wszystkich najważniejszych walutach. Jaki wpływ na wysokość spłaty mają stopy procentowe, a jaki kurs walutowy? Czy lepiej jest zaciągnąć zobowiązanie w złotych czy może w euro? Sprawdź kredytometr Comperia.pl!
W ciągu ostatniego tygodnia można było zaobserwować znaczne zmiany kursu naszej rodzimej waluty w stosunku do wszystkich walut obcych. Złotówka osłabiła się do franka, euro i dolara odpowiednia o 8, 11 i 9 groszy. W tym samym czasie rynkowe stopy procentowe pozostały na względnie niezmienionym poziomie. W rezultacie mamy do czynienia z niewielkim wzrostem raty kredytowej we wszystkich walutach obcych.
 
Nie mnie jednak, w odniesieniu do początku listopada 2008 widoczne są znaczne obniżki wysokości rat kredytów hipotecznych. W przypadku modelowego kredytu o wartości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat zapłacimy co najmniej o 100 zł mniej. Wpływ na to mają znacznie niższe stopy procentowe.
 
Dolar najtańszy
 
Już od ponad dwóch miesięcy największe powody do zadowolenia mają kredytobiorcy posiadający zobowiązania denominowane do dolara amerykańskiego. Na dzień dzisiejszy przyjdzie im zapłacić niewiele ponad 800 zł. To ponad 20 proc. mniej niż jeszcze rok temu.
W dalszym ciągu najdroższymi kredytami są te spłacane w naszej rodzimej walucie. Miesięczna rata kredytu złotowego jako jedyna przekracza 1 tys. zł. Jest to koszt wynikający z wyższych stóp procentowych w kraju niż za granicą. Ponadto, w przypadku kredytów w PLN unikamy także ryzyka kursowego.
 
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyt hipoteczny raty 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny raty

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 
Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.11.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01