28.06.2010, 15:43

Złotówka coraz słabsza, droższe kredyty walutowe

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W ciągu ostatniego miesiąca frank przekroczył granicę 3 złotych. Nieznacznie spadły natomiast notowania euro i dolara. Zobacz, jakie zmiany wywołało to w wysokości raty Twojego kredytu hipotecznego. Sprawdź główne parametry zobowiązań w walutach obcych na przestrzeni ostatnich tygodni.

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia ze znacznymi zmianami na rynku kredytów hipotecznych. W stosunku do ubiegłego miesiąca raty modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, uległy zmianie we wszystkich rozpatrywanych walutach.
 
Kredyty hipoteczne w walutach obcych
Zdecydowanie najbardziej zwiększyły się zobowiązania osób spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Wzrost kursu tej waluty o 16 groszy do poziomu 3,15 zł spowodował podwyższenie średniej miesięcznej raty aż o ok. 50 zł. Niemniej jednak, zobowiązania we frankach są w dalszym ciągu tańsze niż adekwatne pożyczki w dolarach. Za modelowy kredyt w tej walucie przyjdzie nam zapłacić dzisiaj przeciętnie 955 złotych. Z miesiąca na miesiąc jest to coraz więcej, jednak stale mniej niż w przypadku dolarów amerykańskich, których średnia rata wynosi ok. 970 złotych.
Zdecydowanie najtańszą opcją na rynku w danym momencie pozostają natomiast zobowiązania denominowane do europejskiej waluty. Relatywnie niska stopa procentowa LIBOR i kurs walutowy na poziomie 4,23 zł gwarantują miesięczną ratę w wysokości 860 złotych.
 
Złotówki najdroższe
Już od ponad roku najdroższymi produktami na rynku kredytów hipotecznych pozostają te spłacane w złotówkach. Jest to spowodowane w głównej mierze przez znacznie wyższe stopy procentowe w kraju niż za granicą. Obecnie rynkowe stopy procentowe w Polsce znajdują się na poziomie 3,85 proc. Systematyczne spadki jej wartości – w ciągu roku już o 0,58 pkt. proc. – i jednoczesne osłabianie się złotówki zmniejszają jednak różnicę pomiędzy kosztami poszczególnych kredytów.
Obecnie za modelowy kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. zł, spłacany w rodzimej walucie przez okres 30 lat, należy zapłacić ok. 1 055 złotych. To już tylko średnio o 100 złotych więcej niż w przypadku dolarów i franków.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.06.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora