Złoto, srebro, platyna... a może zwykła karta kredytowa? Jakich szukają Polacy?

2010-10-26 15:36:14

Porównywarka finansowa Comperia prezentuje parametry kart kredytowych, które były najczęściej wybierane przez klientów w III kwartale 2010 r. Raport o najbardziej poszukiwanych plastykach uzupełniamy o opis bieżącej sytuacji na rynku tego produktu.

Czym się nie kierować w wyborze karty?
Klienci szukający najlepszej karty dla siebie, najczęściej nie wykazywali preferencji co do jej koloru jak i technologii. Ponad połowa z nich nie zważała na pierwszy parametr, a blisko 90% osób na drugi. I słusznie, bo dostępność plastyków jest coraz większa i po co już na samym wstępie ją ograniczać?

Kiedy już wybieramy typ kart to najczęściej decydujemy się na karty zwykłe- prawie 20% internautów. Klienci zamiast dodatkowych usług i pakietów concierge, zdecydowanie szukają tanich możliwości obrotu bezgotówkowego.

Bardzo interesujące wnioski przynosi analiza wykresu przedstawiającego preferencje w zakresie technologii karty. Polacy właściwie nie zauważają różnicy między dostępnymi w tym względzie opcjami, które przecież determinują poziom bezpieczeństwa i użyteczność. Odchodzący do lamusa pasek magnetyczny jest częściej preferowany od kart hybrydowych (mikroprocesor i pasek magnetyczny) czy samego mikroprocesora. Dla osób ceniących sobie swobodę, wyborem powinna być hybryda, która daje możliwość płacenia w każdym terminalu sklepowym. Natomiast chip będzie lepszym wyjściem dla osób lubiących bezpieczeństwo ( z uwagi na łatwe kopiowanie paska magnetycznego).

zwykła karta kredytowa

 

zwykła karta kredytowa

Źródło: Comperia.pl

W każdym razie obydwa parametry nie odgrywają pierwszoplanowych ról w wyborze karty kredytowej. Co jest więc najważniejsze?

Limity
Szukając plastyku dla siebie, najważniejszym parametrem była wysokość wydatków. I mimo wyraźnej dominacji limitu na poziomie przecietnej średniej krajowej, klienci cenili sobie także inne warianty. Szczegóły na poniższym wykresie:

zwykła karta kredytowa

 

Źródło: Comperia.pl

Najczęściej wybierany limit znajduje się w przedziale 3-5 tys. PLN. Polacy używają więc karty do codziennych zakupów i mają możliwość wzięcia kredytu w wysokości sięgającej półtora średniej pensji krajowej. W centrum zainteresowania klientów był także limit od 5 do 10 tys. PLN, który jest tylko trochę wyższy od najczęściej wybieranego. Aż 8 % osób szuka karty z wysokim limitem (30-60 tys. PLN). Z taką kartą to już można sobie w sklepach na wiele pozwolić... tyle że potem trzeba to jeszcze spłacić i to najlepiej w bezodsetkowym terminie...

Najczęściej wybieraną organizacją płatniczą była VISA (65%), MasterCard(5%), American Express (1%). Dla 35 % osób organizacja płatnicza nie determinuje wyboru karty.

Warto także zaznaczyć, że domyślnymi parametrami wyszukiwania kart na stronie Comperia.pl, są:
-"wszystkie" pod względem typu karty i jej technologii
-VISA jako organizacja płatnicza
-limit w wysokości 5 000 PLN

Karta większości
Analizując najczęściej wybierane parametry kart kredytowych wybór pada na kartę BOŚ Visa Classic (z wyższą opłatą za wydanie). Cechuje się ona niskim oprocentowaniem (14,5%) w stosunku do ofert konkurencji. W zamian bank pobiera wysoką opłatę za wydanie i użytkowanie w kolejnych latach (90 PLN). Jeśli natomiast planujesz spłacać pożyczki w terminie (51-61 dni dla wszystkich kart) najlepszym rozwiązaniem będzie Karta BZWBK, która nie ma opłat rocznych, a oprocentowanie wynosi 20%. Pośrednim wyjściem może być Allianz Visa z dosyć niską opłatą roczną (25 PLN) i umiarkowanym oprocentowaniem- 17,9%.

Sytuacja na rynku kart kredytowych
Rok za rokiem rynek kart kredytowych rozwija się. Wzrasta ilość transakcji oraz wartość obrotu. Na przestrzeni ostatniej dekady ilość transakcji wzrosła ponad stukrotnie! Polacy coraz chętniej zagłębiają się w kolejny stopień ubankowienia (po tradycyjnych kredytach i kontach). Z wykonanego na zlecenie NBP raportu autorstwa Dominiki Maison "Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego" wynika, że 38 % osób ma kartę kredytową dołączoną do konta. Aktywnie korzysta z niej 28% posiadaczy kont. A więc co trzeci Polak? Niestety, nie jesteśmy aż tak ubankowieni i nie każdy ma konto...

Z danych NBP na temat rynku kart kredytowych wynika, że w II kwartale 2010 r. Polacy dokonali ponad 48 mln transakcji na łączną kwotę ponad 7 mld pln. Wyniki te wydają się dość niezłe, jednak w porówaniu z kartami debetowymi nadal jest to blisko ośmiokrotnie mniej.

Podsumowując, Polacy dopiero przekonują się do kart kredytowych i w przyszłości ilość i wartość transakcji powinna się stale zwiększać. Dla większości najważniejsza jest tania karta, a więc z niskim limitem, pozwalająca czasem wykroczyć poza miesięczny budżet. Jeśli szukasz karty kredytowej, wiesz już jakie parametry liczą się dla większości Polaków. Ale czy warto iść za głosem większości? W sprawach finansowych znacznie lepiej jest samemu decydować, mierząc dobrze budżetowe siły na zamiary...

Marcin Zienkiewcz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam