Zastaw

Zastaw

Zastaw jest jedną z form ograniczenia prawa rzeczowego, stanowiącą zabezpieczenie danej wierzytelności. Zastaw jest stosowany np. jako zabezpieczenie przez banki udzielające kredytów. W przypadku kredytów samochodowych popularną formą zabezpieczenia jest tzw. zastaw rejestrowy pojazdu.

Zasadniczo zastaw może zostać ustanowiony na rzeczach ruchomych lub na prawach zbywalnych (np. akcjach). Zastaw można porównać do hipoteki, z tą jednak istotną różnicą, iż hipoteka obciąża nieruchomości.

Jak powstaje zastaw?

Stronami zastawu są zastawca i zastawnik. Pierwszy to właściciel przedmiotu zastawu, drugi to wierzyciel, której zabezpieczeniem jest przedmiot zastawu. Stosunek zastawu powstaje poprzez podpisanie przez obie umowy, a także, zwykle, poprzez wydanie przedmiotu zastawu wierzycielowi albo osobie trzeciej na którą obie strony się zgodziły. Obowiązkiem zastawnika jest czuwanie nad zachowaniem wydanej mu rzeczy stosownie do przepisów o przechowaniu za wynagrodzeniem.

W przypadku zastawu zwykłego niedopuszczalne jest zaznaczenie w umowie zastawu zobowiązania zastawcy wobec zastawnika o niemożności zbycia lub obciążenia rzeczy przed wygaśnięciem zastawu. Choć przedmiot jest w zastawie, zastawca dalej może w pełni korzystać z prawa własności przedmiotu zastawu. Wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swej wierzytelności z przedmiotu zastawu bez względu na to, czyją stanowi własność. Wyjątkiem jest zastaw rejestrowy, gdy dozwolone jest zastrzeżenie, iż przed wygaśnięciem zastawu rejestrowego nie może dojść do zbycia lub obciążenia przedmiotu zastawu.

Kiedy wygasa zastaw?

Zastaw wygasa wraz ze spłatą długu. Po wygaśnięciu zastawu zastawnik powinien zwrócić przedmiot zastawcy. W przypadku nierzetelności dłużnika, zastawnik zaspokaja się z rzeczy obciążonej według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Wierzyciel zaspokaja się więc nie poprzez np. samodzielną sprzedaż przedmiotu zastawu, ale z kwoty uzyskanej po sprzedaży przedmiotu zastawu przez komornika.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Jak działają pożyczki pod zastaw?
Pożyczka pod zastaw jest dla wielu osób ostatecznym krokiem na drodze poszukiwania potrzebnych funduszy. Taki krok rozważamy dopiero, gdy kredytu odmówi nam bank, a pozabankowa chwilówka jest dostępna na zbyt małą kwotę. Tym, którzy zastanawiają się nad skorzystaniem z pożyczki pod zastaw, wyjaśniamy, na jakich zasadach można ją uzyskać.
Ranking: pożyczki pozabankowe z najniższą ratą - 31 maj 2018
Za wygodę nie zawsze trzeba dużo płacić. Szybka pożyczka pozabankowa, dostępna w kilka chwil przez Internet, bez zbędnych formalności, może być tanim sposobem finansowania wydatków. Będzie tak, o ile rozsądnie wybierzemy ofertę. A gra jest warta świeczki. Jak wykazały nasze analizy, różnica w wysokości raty w pożyczkach pozabankowych może przekroczyć nawet 400 zł.
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą? Zasady 2017
Niemal wszystkie osoby bezrobotne mogą się starać o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Sprawdziliśmy, jakie wynosi kwota wsparcia, jaką można uzyskać z PUP-u w 2017 roku i jakich formalności trzeba dopełnić. Poznaj najważniejsze zasady.
Najlepsze pożyczki pozabankowe na wysokie kwoty
Potrzebujesz większej sumy pieniędzy na remont, naprawę auta lub inne nagłe wydatki, ale nie chcesz pożyczać od rodziny, ani narażać się na bankowe formalności? Masz do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie: szybka pożyczka pozabankowa. Sprawdziliśmy, która z dostępnych ofert będzie najtańsza.