2009-09-30 13:59:23

Założenie konta – przeczytaj zanim dokonasz odpowiedniego wyboru!

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez rachunku w banku. Wybieramy bank kierując się rekomendacją znajomych, reklamą telewizyjną, czasem nawet wpadającą w ucho nazwą. Założenie konta to krótka i łatwa procedura, jednak zanim wybierzemy rachunek, zapoznajmy się ze wszystkimi ofertami, sprawdźmy parametry, porównajmy promocje!

Zakładając, że każdy bank oferuje konto w kilku wariantach, to przeciętny konsument staje przed wyborem jednego spośród prawie stu rachunków! Taki dylemat kończy się zakładaniem konta po usłyszeniu czyjejś opinii bądź ciekawej reklamy. Powinniśmy jednak dokładnie sprawdzić parametry rachunku i ceny. Możemy korzystać tylko z niewielu usług dostępnych w rachunku, a płacić niepotrzebnie za wszystkie w pakiecie.Dostępność
Z banku możemy skorzystać bezpośrednio w oddziale, za pomocą obsługi telefonicznej oraz przez Internet, przy użyciu platformy do obsługi bankowości elektronicznej. Nie każdy bank może posiadać wszystkie wymienione kanały. Dobrym przykładem jest mBank, który we wrześniowym rankingu Comperii został najlepszym bankiem. Niestety, klienci mogą skorzystać z rachunku jedynie za pomocą bankowości elektronicznej i telefonu. Wprawdzie na terenie kraju są rozmieszczone punkty obsługi klienta, jednak nie są tak funkcjonalne jak standardowe oddziały. Klienci, którzy biegle korzystają z Internetu mogą być zadowoleni z rachunku, w którym jedyną opłatą będzie ubezpieczenie karty debetowej, jednak dla konsumentów przyzwyczajonych do wizyt w oddziałach i bezpośrednim kontakcie z pracownikami, może to być bariera nie do przeskoczenia. Warto porównać oferty przed ostatecznym wyborem. Porównaj konta osobiste

Opłaty
Jeśli zależy nam na funkcjonalności rachunku, musimy liczyć się z odpowiednimi opłatami. Wiek klienta również ma znaczenie. Młodzież i studenci mogą liczyć na bezpłatne rachunki, jednak jest to inwestycja banku w potencjalnych przyszłych klientów. Starsi i pracujący konsumenci mogą napotkać opłatę z prowadzenie rachunku. Opłaty związane z kartą debetową to również standard, chociaż w niektórych przypadkach można z nich zrezygnować po określonym upływie czasu. Nie każdy klient będzie zadowolony z ubezpieczenia karty na kwotę np. 200 euro, jeśli na rachunku przechowuje znacznie większe oszczędności.

Przelewy bankowe to wydatek uzależniony często od ilości transakcji dokonywanych przez klienta. Często zastosowany jest mechanizm określonej ilości bezpłatnych przelewów lub płatności za smsy z kodami aktywującymi konkretny przelew jednorazowy. Jeśli przelewy wykonujemy bezpośrednio w oddziale bądź zlecamy je drogą telefoniczną, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Z reguły są to operacje kilkukrotnie droższe niż przez kanał internetowy.

Pozostaje także kwestia bankomatów. Powinniśmy sprawdzić jaką ilością urządzeń dysponuje bank i gdzie możemy wypłącać środki bez dodatkowej opłaty. Czeste korzystanie z urządzeń konkurencji będzie powiększało naszą ilośc opłat. Przy intensywnych wizytach w bankomatach może to być zdecydowanie nieopłacalne.

Z reguły dzięki platformom bankowości elektronicznej, oprócz zlecania konkretnych przelewów jednorazowych oraz zleceń stałych będziemy mogli w pełni zarządzać naszymi finansami. Zakładanie lokat, rachunków, składanie wniosków o kredyty to obecnie standard. Współczesna bankowość przeszła już prawie w pełni do Internetu. Już samo założenie rachunku to w zasadzie kwestia kilku kliknięć.

Comperia.pl

2009-09-30
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.7 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne