W ostatnim czasie konto oszczędnościowe stało się wyraźnym konkurentem tradycyjnych lokat bankowych. Dlaczego tak zyskują na popularności? Są bardziej elastycznie niż lokaty bankowe (możemy pieniądze wpłacać i wypłacać z konta bez ograniczeń i utraty odsetek), dają podobny a czasami nawet większy zysk oraz oferują miesięczną kapitalizację odsetek.
Sprawdź aktualny ranking najlepszych kont oszczędnościowych na naszej porównywarce!
Wszystko po to by jednak ograniczyć wspomnianą wcześniej elastyczność konta oszczędnościowego. Jeśli jednak dobrze ułożymy swój plan finansowy to opłaty te nie przeszkodzą nam w uzyskaniu wysokich odsetek na koncie.
Pamiętaj! Konto oszczędnościowe podlega tym samym gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego co depozyty.
Jak wybrać konto oszczędnościowe
Jeśli zatem konta oszczędnościowe mają tak dużo zalet, a coraz więcej banków mocno promuje ten rodzaj produktu inwestycyjnego, to jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Oprocentowanie i kapitalizacja odsetek
Podstawowym kryterium wyboru konta oszczędnościowego jest oprocentowanie oraz sposób kapitalizacji odsetek. Większość kont na rynku posiada kapitalizację miesięczną aczkolwiek zdarzają się oferty z kapitalizacją codzienną (np. w ofercie Rachunków Mocno Oszczędzających Polbanku środki są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, a kapitalizacja odsetek odbywa się codziennie, łącznie z sobotami, niedzielami i dniami ustawowo wolnymi od pracy). Oczywiście czym częstsza kapitalizacja tym bardziej atrakcyjne jest konto oszczędnościowe.
Pamiętaj! Konto oszczędnościowe jest oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej, jeśli zatem oprocentowanie na rynku spada, zysk z twojego konta również będzie malał. W lokatach bankowych możesz zapewnić swoim oszczędnościom stałe oprocentowanie nawet na 12 miesięcy.
Opłaty za prowadzenie i przelewy
Kolejnym ważnym kryterium wyboru najlepszego konta oszczędnościowego są opłaty za przelewy oraz opłaty za prowadzenie. Sprawdźmy ile przelewów darmowych bank oferuje w miesiącu a ile kosztują nas przelewy ponad ten limit. Musimy również wiedzieć, czy za prowadzenie konta będziemy płacić czy nie. Z reguły banki stosują zamiennie opłatę za przelewy albo opłatę za przelewy.
Jeśli więc jedynym ograniczeniem korzystania z konta oszczędnościowego są opłaty za przelewy powinniśmy więc przede wszystkim zaplanować swoje wpływy i wydatki bieżące. To nam pozwoli określić czy z konta oszczędnościowego będziemy musieli w danym miesiącu dokonywać jakiś wypłat. Jeśli tak, to postarajmy się określić ile tych wypłat (łącznie z jedną rezerwową) może być. Najlepiej jeśli uda się nam tak planować ruchy na koncie tak, aby tych wypłat nie było więcej niż jedna w przypadku niskich kwot inwestycji (np. jeśli na koncie oszczędnościowym deponujemy 1 000 zł) albo czterech w miesiącu, w przypadku większych wpłat na konto. W tym drugim przypadku pierwsza będzie darmowa, a więc za kolejne 3 zapłacimy od średnio od 15 do 30 zł. Jeśli nasza inwestycja na koncie nie jest zbyt duża (np. 1 tys. zł) to taka kwota prowizji za przelewy może zjeść cały zysk.
Pamiętaj! Wypłata z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek. Po prostu mniej pieniędzy będzie pracować na twoim koncie do następnego naliczenia odsetek, a bank może pobrać opłatę za wykonany przelew.
Comperia.pl