15.07.2009

Wybór oferty kredytowej

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W Polsce około 20 banków udziela kredytów hipotecznych na większą skalę. W ramach każdej oferty można wybierać spośród przynajmniej kilku jej wariantów.

W pierwszej kolejności każdy kredytobiorca powinien ustalić parametry kredytu hipotecznego, jakie będą dla niego optymalne i dostosowane do jego możliwości finansowych. Musi więc ustalić walutę kredytu, okres spłaty czy rodzaj rat. Następnie, w oparciu o zadane parametry, należy porównać oferty banków. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ na koszt finansowego przedsięwzięcia – oprócz oprocentowania – wpłynie wiele innych elementów, takich jak prowizja, cesja z polisy ubezpieczeniowej, potencjalny koszt wcześniejszej spłaty kredytu, a w przypadku kredytów walutowych również tzw. spread walutowy.

Jak porównać te koszty? W pierwszej kolejności należy obliczyć miesięczny koszt obsługi kredytu, z uwzględnieniem wszelkich dodatkowo wymaganych ubezpieczeń (brakującego wkładu własnego, pomostowego, polisy na życie). Następnie trzeba skalkulować całkowity koszt jego przyznania, na który składa się nie tylko prowizja. Warto uwzględnić potencjalne koszty, które mogą pojawić się w przyszłości w związku z obsługą kredytu (przewalutowanie, wcześniejsza spłata). Chcąc dokonać powyższych obliczeń można skorzystać z porównywarek i kalkulatorów zamieszczonych na witrynie Comperia.pl.

To jednak nie wszystko. Ważne, choć nie najważniejsze, będą też inne elementy oferty, choćby jakość obsługi w danym banku. Dokładne porównanie tych wszystkich elementów powinno pomóc w wyborze optymalnej oferty.

Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora