14.08.2013, 14:44

Wszystko o IKE - sprawdź, czy warto odkładać z ich pomocą na emeryturę!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6.5     / 10 (oddano 13 głosów)

Wszystko o IKE - sprawdź, czy warto odkładać z ich pomocą na emeryturę!
Dziś coraz częściej słyszy się o niepewnej przyszłości systemu emerytalnego. Chcesz się uniezależnić od emerytur państwowych? Chcesz sam zdecydować o wysokości swojej emerytury? Sprawdź z Comperią, co oferuje IKE i czy warto zainwestować w przyszłą emeryturę!

Emerytury oferowane przez ZUS wydają się czasami bardzo niskie i nieadekwatne do stażu pracy. Dlatego też warto jak najszybciej zastanowić się nad swoją przyszłością i środkami niezbędnymi do życia na odpowiednim poziomie. Z tego względu państwo umożliwiło obywatelom płacenie składek na OFE w ramach II filaru. Poza tymi dwoma filarami jest jeszcze jedna możliwość: IKE.

Czym jest IKE?


IKE, Indywidualne Konto Emerytalne, jest nazywane III filarem emerytalnym. W przeciwieństwie do I i II filaru IKE nie jest obowiązkowym świadczeniem.

Konsekwentne oszczędzanie za pośrednictwem IKE może przynieść bardzo wysokie zyski. Wszystko to za sprawą ustawy o IKE, z której wynika, że zysk na indywidualnych kontach emerytalnych nie jest objęte podatkiem Belki (od zysków kapitałowych) w wysokości 19 proc., pod warunkiem wypłaty tego zysku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego możesz wybrać swój własny sposób oszczędzania uzależniony od skłonności do ryzyka:

-lokata bankowa
-ubezpieczenie kapitałowe
-fundusze inwestycyjne
-samodzielna gra na giełdzie


Oczywiście każdy z nas może inwestować niezależnie od IKE. Należy jednak pamiętać, że Indywidualne Konto Emerytalne jest bardzo dobrą propozycją z racji zwolnienia od uciążliwego podatku Belki, który zmniejsza Twoje zyski.

Od 1 stycznia 2009 r. na IKE możesz wpłacić każdego roku maksymalnie 3-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto (aktualnie 9579 zł). Wcześniej było to zaledwie 1,5 krotność, a więc połowa dzisiejszej stawki.

Wbrew pozorom nawet odkładanie pięniędzy na lokacie przyniesie wysokie zyski, gdyż inwestycja taka trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Przy tak długim okresie istotny jest procent składany, tzn. w pierwszym roku otrzymujemy odsetki od wpłaconej kwoty. Natomiast w każdym kolejnym roku poza odsetkami od kwoty otrzymujemy także odsetki od uzbieranych odsetek, w związku z tym końcowy zysk będzie wyższy. Nie wspominając już o zysku z funduszy w tak długim czasie.

Możliwości inwestowania jest wiele. Ważne żeby systematycznie odkładać pieniądze z IKE na przyszłą emeryturę. Przez kilkadziesiąt lat możesz kilkakrotnie pomnożyć swoje oszczędności!
Niestety jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację oraz realną wartość pięniądza, zyski nie będą aż tak wysokie, nie mniej jednak realna wartość pieniądza zwiększy się, więc warto jest oszczędzać!

Nie ma na co czekać, zacznij już dziś! Wejdź na www.comperia.pl, wybierz w co chcesz inwestować i porównaj najlepsze oferty na rynku!

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.08.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt studencki a warunek 14.9.2015 7:39 przez:
Rumcajs

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić czy dostanę kredyt 29.5.2018 18:13 przez:
michalak
Badania marketingowe/rynku 30.4.2016 16:01 przez:
marines

forum finansowe dla firm