05.06.2009

Ważność karty się kończy - co dalej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 10 głosów)

Z reguły karty kredytowe wydawane są na dwa lub trzy lata. Co się dzieje, kiedy karta przestaje być aktywna? Czy bank automatycznie wyśle nową kartę? A może jeszcze raz zbada zdolność kredytową i zaproponuje inny limit kredytowy? Co się stanie, jeżeli karcianego kredytu nie spłacaliśmy terminowo? Czy mamy wówczas szansę na uzyskanie nowej karty?

Karta kredytowa zostanie automatycznie przedłużona, jeżeli w umowie klient wyraził na to zgodę. W przeciwnym razie należy oczekiwać telefonu z banku z propozycją przedłużenia ważności karty na kolejny okres. W dobie kryzysu banki bardziej konserwatywnie podchodzą do udzielania kredytów, wnikliwiej badają zdolność kredytową, są ostrożniejsze. Kryzys nie wpłyną jednak na procedury przedłużania ważności kart. W przypadku solidnych klientów, którzy terminowo spłacali karciany kredyt i deklarują chęć wznowienia karty, to formalność. Nowa karta z reguły przesyłana jest pocztą, oddzielnie dostarczany jest kod PIN karty. Żeby nowa karta była aktywna, wystarczy dokonać nią dowolnej transakcji.

W gorszej sytuacji są klienci, którzy nie obsługiwali kredytu prawidłowo. Jeżeli pojawiały się opóźnienia w spłacie zadłużenia (brak minimalnej wymaganej spłaty w terminie), przekraczany był limit kredytowy, bank z pewnością przyjrzy się takiemu klientowi. W zależności od przewinienia bank może  zaproponować np. niższy limit kredytowy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet wypowiedzieć umowę karty kredytowej. Z uzyskaniem nowej w innym banku też może być problem. Warto pamiętać, że wszelkie informacje o zaległościach trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej, z której korzystają wszystkie banki. Może się więc okazać, że w takiej sytuacji będziemy musieli pożegnać się na jakiś czas z kartą kredytową.

Większość banków wydaje karty na dwa lub trzy lata. Najdłuższy okres ważności – 4 lata – oferuje PKO BP, najkrótszy – 1 rok – Nordea Bank, Bank BPH i Alior Bank. 

 

Okres ważności kart kredytowych

Bank

Okres ważności (w latach)

PKO BP

4

Allianz Bank

3

mBank

3

AIG Bank

3

Lukas Bank

3

MultiBank

3

Dominet Bank

3

ING Bank

3

Deutsche Bank PBC

3

Getin Bank

3

Citi Handlowy

3

BOŚ

2

DnB Nord

2

Toyota Bank

2

Invest-Bank

2

GE Money Bank

2

Polbank EFG*

2

Eurobank

2

Raiffeisen Bank

2

Kredyt Bank

2

Bank Millennium

2

Pekao

2

Bank Zachodni WBK

2

Santander Consumer

2

Fortis Bank

2

Bank BGŻ

2

Bank BPS

2

Nordea Bank

1

Bank BPH**

1

Alior Bank***

1

* Kolejna karta wydawana jest na 3 lata
** Okres ważności może zostać przedłużony do 2 lat
*** Po wznowieniu karta wydawana jest na 3 lata

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.06.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora