13.07.2012, 09:39

Wakacyjny problem - wypłata z bankomatu za granicą. Ile trzeba za to zapłacić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.9     / 10 (oddano 13 głosów)

Wiele osób na zagraniczne wyjazdy zabiera gotówkę. Ale co zrobić, jeśli jej zabraknie? Dla pewności warto wziąć także kartę debetową czy kredytową i - gdzie to możliwe - płacić właśnie nią. Jeśli jednak w danym miejscu akceptowalna będzie tylko gotówka, trzeba będzie skorzystać z bankomatu. A to zazwyczaj kosztuje.

Wypłata gotówki bankomatu za granicą oznacza spore koszty. Przede wszystkim chodzi o prowizję za tę czynność, ale nie tylko. Mowa także o kursie przewalutowania wypłaconej kwoty, ewentualnej prowizji za przewalutowanie, a w przypadku użycia karty kredytowej, również o koszcie odsetek, które zaczną być naliczane od razu (wypłata z bankomatu jest transakcją gotówkową i nie istnieje okres bezodsetkowy).

Opłata za wypłatę z bankomatu za granicą

Niestety, wypłata środków z zagranicznego bankomatu (nienależącego do grupy banku, np. UniCredit dla kont w Pekao S.A., czy Citibanku dla kont w Citi Handlowy itp. – wówczas wypłaty powinny być darmowe) tylko w niewielu przypadkach nie wiąże się z pobraniem z rachunku opłaty za tę usługę. Ba, nawet przy niewielkiej wypłacie może ona wynieść kilkanaście złotych.

Takimi szczególnymi rachunkami osobistymi, z których można wypłacać środki za darmo z każdego bankomatu na świecie są m.in. konta w mBanku, Konto Osobiste w Alior Banku, dbNET w Deutsche Banku czy Konto bez Granic w PKO BP. Ale, jak wskazuje zestawienie, wyjątków jest więcej.

Opłata za przeliczenie

Zdecydowana większość kart płatniczych rozliczana jest w euro. Transakcje gotówkowe w tej walucie przeliczane są bezpośrednio na złote. Niektóre banki pobierają jednak także prowizję za dokonanie przeliczenia transakcji z innej waluty na rozliczeniową (czyli jeśli karty rozliczanej w euro użyjemy w Turcji, Japonii, Maroku itp.).

Przykładowo, Kredyt Bank w przypadku niektórych kont pobiera prowizję w wysokości 3,5 proc., a MultiBank, mBank czy Meritum Bank 2 proc.

Wysoki kurs przeliczenia na złote

Poza opłatami za wypłatę z bankomatu, klient straci też na przeliczeniu kwoty wypłaty na złote. Konto zostanie bowiem obciążone kwotą wypłaty przeliczoną na złote po bankowym kursie sprzedaży. Te są średnio wyższe o ok. 12-15 gr od kursu rynkowego, i o ok. 7-10 gr od średnich kursów kantorowych.

Zatem po wypłaceniu 100 euro z bankomatu np. w Hiszpanii, z konta zniknie kwota ok. 433 zł, choć rynkowo to 100 euro warte jest ok. 418 zł, a kantor sprzedałby je za 425 zł (dane z 10 lipca br.).
Co więcej, w przypadku kart rozliczanych w euro, wypłaty w innej walucie (np. podczas wczasów w Bułgarii, Egipcie, Stanach Zjednoczonych itp.), środki zostaną przeliczone podwójnie - najpierw na euro po kursie Visy lub MasterCard, a potem na złote.


Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.07.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe