17.11.2014, 15:01

W Dniu bez Długów radzimy, jak uniknąć pętli zadłużenia

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

W Dniu bez Długów radzimy, jak uniknąć pętli zadłużenia
Nadmierne zadłużenie to problem, z którym mierzy się wielu Polaków. Co można zrobić, gdy nie starcza na spłatę comiesięcznej raty?

Dane nie są zastraszające

Z wrześniowego raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że problem z terminowym płaceniem należności ma jedynie 6,2 proc. Polaków. Większość osób, które nie regulują swoich zobowiązań, jest zadłużona na stosunkowo niskie kwoty – prawie 67 proc. z nich ma maksymalnie 5 tys. zł przeterminowanych zaległości. Niezależnie od sumy, dług wobec banku trzeba spłacić. Co jednak zrobić w sytuacji, w której spłata pożyczek przekracza możliwości finansowe klienta?

Najważniejszym krokiem jest szybki kontakt z bankiem. Unikanie tematu to złe rozwiązanie. Warto pamiętać, że niespłacone pożyczki to problem zarówno klienta, jak i banku i to obu stronom zależy na jego rozwiązaniu. Banki wychodzą naprzeciw kłopotom klienta i starają się tak rozłożyć kwotę pozostałą do spłaty, by raty nie przekraczały jego budżetu. Jednak żeby to było prostsze, nie należy czekać, aż narośnie dług albo aż bank upomni się o pieniądze, tylko samemu rozpocząć negocjacje.

Renegocjacja, refinansowanie

Jak tylko zauważymy, że nasz comiesięczny budżet słabo się spina, należy udać się do placówki banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt, i renegocjować jego warunki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania – dłuższy okres kredytowania oznacza mniejsze comiesięczne obciążenie.

Może się też zdarzyć, że obecnie banki udzielają kredytów na korzystniejszych warunkach, niż te, które oferowały w momencie, gdy zaciągaliśmy nasze zobowiązanie. W takiej sytuacji warto przemyśleć refinansowanie pożyczki, czyli spłatę posiadanego kredytu nowym. Zamieniając stare zobowiązanie na nowe, korzystniejsze, możemy obniżyć comiesięczną ratę i zredukować całkowity koszt zobowiązania.

W ofercie banków znajduje się jeszcze jeden produkt dla osób mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań - kredyt konsolidacyjny. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają wiele pożyczek w różnych bankach. Kredyt konsolidacyjny pozwoli im połączyć wszystkie raty w jedną, a jeśli dodatkowo zostanie wydłużony okres spłaty, nowa rata będzie niższa niż suma poprzednich.

A na przejściowe kłopoty – wakacje

Zupełnie inne rozwiązania są dostępne dla osób, które mają przejściowe kłopoty ze spłacaniem rat. W takiej sytuacji można skorzystać z wakacji kredytowych lub z karencji w spłacie kapitału.
Wakacje kredytowe to zawieszenie płatności całej wysokości raty, z kolei karencja w spłacie kapitału oznacza odroczenie spłaty części kapitałowej raty. Takie rozwiązania raz do roku dopuszcza większość banków. Nie można jednak tak po prostu nie spłacić jednej raty - o swoich zamiarach należy poinformować kredytodawcę.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
MDM jaki metraż będzie można kupić ? 25.5.2014 19:07 przez:
mirka
Czy osoby bez ślubu mogą skorzystać z programu MDM 25.5.2014 19:00 przez:
Adam

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Zamiana paragonu na fakturę 12.7.2014 18:23 przez:
zuzannaanna

forum finansowe dla firm