W co mogą inwestować rentierzy?

2013-04-02 11:12:51

Posiadanie dużego majątku, czy też zarobienie tylu pieniędzy, aby nie musieć się martwić o stałe źródło dochodu w przyszłości, to marzenie każdego z nas. Osoby, które osiągnęły już ten stan nazywane są rentierami. Kto może zostać rentierem i za pomocą jakich instrumentów zabezpiecza swoją finansową przyszłość? Sprawdźmy.

Jak zostać rentierem?

Rentierem jest osoba, która zgromadziła na tyle duży majątek, że nie musi się martwić o stałe źródło dochodu, ponieważ zyski czerpie z posiadanych przez siebie aktywów. Oczywiście, rentierem można zostać na wiele różnych sposobów - można otrzymać wysoki spadek, wygrać w lotto, czy też regularnie odkładać miesięcznie pewną sumę pieniędzy. O ile dwie pierwsze metody są zupełnie od nas niezależne, to już systematyczne odkładanie pieniędzy jest w zasięgu każdego człowieka.

Odkładając co miesiąc 500 złotych na koncie oprocentowanym 5 proc. w skali roku, po 25 latach uda nam się zebrać kwotę blisko 300 tys. złotych. Suma ta z powodzeniem wystarczy na wypłatę „renty” w wysokość około 2 tys. złotych przez kolejne 20 lat. (obliczenie nie uwzględniają podatku). Pokazuje to, że nawet z niewielkiej kwoty można zbudować naprawdę duży kapitał.

W jakie instrumenty mogą inwestować rentierzy?

Pierwszym instrumentem zapewniającym comiesięczne otrzymywanie określonej kwoty pieniędzy jest lokata rentierska oferowana przez banki. W produkcie tym, w odróżnieniu od tradycyjnego depozytu, nie występuje kapitalizacja odsetek, tylko są one na bieżąco wypłacane posiadaczowi lokaty. Tym samym zapewnia on sobie stałe i regularne źródło dochodu.

Kolejnym pomysłem, dzięki któremu można zapewnić sobie systematyczny dopływ pieniędzy może być kupno nieruchomości pod wynajem. Rozwiązanie to posiada dwie niepodważalne zalety - stajemy się właścicielami mieszkania i zapewniamy sobie przypływ dodatkowej gotówki z tytułu pobieranego przez nas czynszu.

Innym rozwiązaniem oferującym wypłatę odsetek w regularnych odstępach jest zainwestowanie posiadanej kwoty w obligacje skarbowe, komunalne lub korporacyjne. Wybierając jednak ten rodzaj inwestycji trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość wypłaty kuponu (w obligacjach zazwyczaj ma on miejsce co kwartał, co pół roku lub co rok) oraz na ryzyko. Może się bowiem zdarzyć, że kupione przez nas papiery nie zostaną nigdy wykupione i poniesiemy stratę.

Regularne wpływy zapewniają również akcje spółek giełdowych, a dokładniej dywidenda (wypłata części zysku) z takich papierów. Oczywiście, dobór walorów, które na pewno podzielą się z akcjonariuszem wypracowanym zyskiem, jest bardzo trudny. Nigdy nie ma pewności, że spółka zdecyduje się na wypłatę takiego świadczenia. Jednakże wybór dużych przedsiębiorstw, w których akcjonariacie znajduje się Skarb Państwa, powinien okazać się trafną opcją. Trzeba również pamiętać, że dywidenda (poza wyjątkami) jest wypłacana tylko raz w danym roku kalendarzowym.

Na rynku występuje wiele metod zapewniających stałe przypływy gotówki. O wiele trudniejszym zadaniem jest natomiast uzbieranie wystarczająco dużych aktywów, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie sobie otrzymywanie takiego świadczenia. Nie wolno się jednak załamywać, gdyż dzięki samozaparciu i odrobinie szczęścia na pewno uda się osiągnąć zamierzony cel.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam