28.07.2009

W banku samochodowym czy uniwersalnym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Osoby planujące kupić samochód często stają przed dylematem - do jakiego banku pójść po kredyt: uniwersalnego czy samochodowego?

Banki samochodowe pojawiły się w Polsce w połowie lat 90-tych. Wywodzą się z koncernów motoryzacyjnych. Banki producenckie udzielają kredytów na zakup samochodów swojego koncernu (wspierają sprzedaż), ale świadczą również usługi finansowe współpracującym z nimi dilerami.

Przewagą autobanków nad bankami uniwersalnymi jest to, że ulokowane są w miejscu sprzedaży samochodów. Tzw. one-stop-shoping pozwala jednocześnie u dilera kupić samochód, wziąć kredyt, skorzystać z oferty leasingowej i ubezpieczyć pojazd. Często jednak za taką wygodę zapłacimy wyższym kosztem kredytu. Innym mankamentem jest ograniczony do wybranych modeli aut (i to tylko nowych) zakres kredytowania. Banki uniwersalne nie mają zawężonego pola działania.

Nie we wszystkich bankach uniwersalnych znajdziemy jednak atrakcyjną ofertę kredytów na zakup samochodów. Te instytucje, które postawiły tylko na tradycyjną sieć dystrybucji (oddziały), zostały wykluczone z rynku. Mowa tu szczególnie o dużych bankach. Te natomiast, które dostosowały swój model funkcjonowania do realiów rynku kredytów samochodowych, osiągnęły sukces, a nawet prześcignęły banki samochodowe (Getin, Santander, GE Money). Swoją strategię opierają na obecności w salonach i komisach. Sprzedaż wspierają też dodatkowymi kanałami: Internetem i telefonicznymi centrami obsługi klientów.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla bezrobotnych w banku - czy istnieją takie? 5.5.2016 9:14 przez:
gerard
kredyt na święta w banku spółdzielczym 16.11.2015 11:24 przez:
edek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Wymiana walut bez konta w banku- co polecacie? 18.4.2016 11:15 przez:
Brajan
Lokata ,,Profi plus" w banku BGŻ 8.2.2016 20:35 przez:
NataliaZ

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie w banku czy w TU 29.8.2014 14:18 przez:
iktor7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Wymiana pieniędzy w banku i w kantorze 25.8.2014 11:19 przez:
marylkakor

forum finansowe dla firm