W banku samochodowym czy uniwersalnym?

2009-07-28 00:00:00

Osoby planujące kupić samochód często stają przed dylematem - do jakiego banku pójść po kredyt: uniwersalnego czy samochodowego?

Banki samochodowe pojawiły się w Polsce w połowie lat 90-tych. Wywodzą się z koncernów motoryzacyjnych. Banki producenckie udzielają kredytów na zakup samochodów swojego koncernu (wspierają sprzedaż), ale świadczą również usługi finansowe współpracującym z nimi dilerami.

Przewagą autobanków nad bankami uniwersalnymi jest to, że ulokowane są w miejscu sprzedaży samochodów. Tzw. one-stop-shoping pozwala jednocześnie u dilera kupić samochód, wziąć kredyt, skorzystać z oferty leasingowej i ubezpieczyć pojazd. Często jednak za taką wygodę zapłacimy wyższym kosztem kredytu. Innym mankamentem jest ograniczony do wybranych modeli aut (i to tylko nowych) zakres kredytowania. Banki uniwersalne nie mają zawężonego pola działania.

Nie we wszystkich bankach uniwersalnych znajdziemy jednak atrakcyjną ofertę kredytów na zakup samochodów. Te instytucje, które postawiły tylko na tradycyjną sieć dystrybucji (oddziały), zostały wykluczone z rynku. Mowa tu szczególnie o dużych bankach. Te natomiast, które dostosowały swój model funkcjonowania do realiów rynku kredytów samochodowych, osiągnęły sukces, a nawet prześcignęły banki samochodowe (Getin, Santander, GE Money). Swoją strategię opierają na obecności w salonach i komisach. Sprzedaż wspierają też dodatkowymi kanałami: Internetem i telefonicznymi centrami obsługi klientów.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam