28.07.2009

W banku czy u pośrednika

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W ostatnich latach wzrosła liczba instytucji pośredniczących w sprzedaży produktów bankowych. Czy warto korzystać z ich usług? Gdzie lepiej zaciągnąć kredyt-w banku czy u pośrednika?

Zaciąganie kredytu w instytucji pośredniczącej – u tzw. pośredników kredytowych i doradców finansowych – może mieć wady i zalety.

Banki traktują takie instytucje jako dodatkowy kanał dystrybucji, dlatego niektóre swoje produkty w sieci pośredników mogą oferować na preferencyjnych warunkach. Klient nie zapłaci dodatkowo za taki kredyt. Zarobkiem dla firmy pośredniczącej będzie w tym przypadku część prowizji za udzielenie kredytu, standardowo należnej bankowi.

Udając się do pośrednika można też liczyć na pomoc doradczą. Firmy doradztwa finansowego proponują kilka, a większe nawet kilkanaście ofert banków. Znają więc dobrze wymagania, elastyczność poszczególnych instytucji. Jeżeli z jakiś powodów jeden bank odmówi nam finansowania, może się okazać, że inna instytucja udzieli nam kredytu, choć na przykład zaproponuje wyższe oprocentowanie.

Dodatkową zaletą pośrednika jest oszczędność czasu. W poszukiwaniu kredytu nie trzeba odwiedzać kilku banków. Wystarczy wizyta o jednego doradcy.

Decydując się na pośrednika, nie zaszkodzi jednak złożenie wniosku bezpośrednio w banku. Trzeba pamiętać, że doradcy finansowi podpisują z bankami umowy na różnych warunkach. Sprzedaż produktu jednego banku może przynieść pośrednikowi wyższe wynagrodzenie niż produkt innej instytucji. Może się więc zdarzyć, że doradca zachęcać będzie klientów do wyboru konkretnej oferty, która – z punktu widzenia klienta – nie musi być wcale najtańsza. 

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla bezrobotnych w banku - czy istnieją takie? 5.5.2016 9:14 przez:
gerard
kredyt na święta w banku spółdzielczym 16.11.2015 11:24 przez:
edek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Wymiana walut bez konta w banku- co polecacie? 18.4.2016 11:15 przez:
Brajan
Lokata ,,Profi plus" w banku BGŻ 8.2.2016 20:35 przez:
NataliaZ

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie w banku czy w TU 29.8.2014 14:18 przez:
iktor7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Wymiana pieniędzy w banku i w kantorze 25.8.2014 11:19 przez:
marylkakor

forum finansowe dla firm