27.03.2013, 14:37

Visa czy MasterCard? Jaka jest różnica?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 4     / 10 (oddano 21 głosów)

Prawie każdy ma w swoim portfelu kartę płatniczą - czy to kredytową, czy debetową. Znacząca większość z nich ma logo Visa lub MasterCard. Jakie to ma znaczenie? I czy te karty w ogóle różnią się od siebie czymś jeszcze, poza marką?

Obecnie karty płatnicze to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Wiele osób używa kart kredytowych, a mało kto jest w stanie wyobrazić sobie życie bez kart debetowych, przyznawanych do każdego konta. W Polsce prawie każda karta bankowa sygnowana jest logiem Visa lub MasterCard, jednak niewielu użytkowników widzi między tymi markami jakieś różnice.

Czym właściwie jest Visa i MasterCard?

Zarówno Visa, jak i MasterCard są organizacjami płatniczymi, które zrzeszają banki i inne instytucje finansowe. Przetwarzają one informacje na temat transakcji dokonywanych kartami transakcji, pozwalając tym samym na stworzenie wygodnego systemu płatności.

Obie marki powstały w Stanach Zjednoczonych, jednak historycznie MasterCard traktowana była jako karta „europejska”, ponieważ jej rozliczenie następowało w euro, a nie w dolarach, jak w przypadku kart Visa. Wybór odpowiedniej waluty pozwalał uniknąć kosztów związanych z kilkukrotnym przewalutowaniem.

Jakie są różnice?

Obecnie kwestia ta nie ma już takiego znaczenia – sposób rozliczania i wybór kursu leży w gestii banku wydającego daną kartę. Ponadto w Polsce, tak jak w krajach europejskich czy Stanach Zjednoczonych, większość punktów handlowych i usługowych honoruje oba rodzaje kart.

Problem może pojawić się jedynie podczas podróży w egzotyczne zakątki świata. Niektóre kraje akceptują tylko jedną z organizacji płatniczych, odrzucając inne. Jeśli posiadacz karty często odwiedza tego typu kraje, warto wcześniej sprawdzić, jakie karty są w nich używane.

Którą więc wybrać?

Większość banków daje swoim klientom możliwość wyboru „marki” karty. Jednak w większości przypadków mają one podobne funkcjonalności (np. płatności zbliżeniowe: Visa PayWave i MasterCard PayPass; usługa cash back, czyli wypłata gotówki w kasach sklepowych).

Stąd też na rynku widać ostatnio walkę o klienta obu organizacji, wymyślających nowe opcje, by stać się atrakcyjniejszą od konkurentki. Przykładem takiej strategii są gadżety zbliżeniowe MasterCarda (np. zegarki), różnego typu programy lojalnościowe i rabatowe, czy też współpraca z fundacjami charytatywnymi.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.03.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Visa a Mastercard? 4.7.2014 23:56 przez:
RedRoses1990

forum o kredytach