2009-10-13 08:40:29

Usługi finansowe pomogą, albo … zaszkodzą

Mówisz usługi finansowe, myślisz doradca finansowy. Lepszy, gorszy, ale zawsze niestety bez odpowiedzialności za podjęte na podstawie jego rekomendacji decyzje. Jak wyciągnąć z relacji z doradcą co najlepsze i nie wpaść na minę?
Usługi finansowe mogą dziś stać się domeną niemal każdego Polaka. By doradzać w zakresie kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych, czy lokat bankowych wystarczy wydrukować wizytówki, zainstalować szyld na drzwiami i „złapać” klienta. Aby zarobić, trzeba klientowi coś sprzedać. Nie wszyscy przy tym działają etycznie. A koszty tego faktu możesz ponieść właśnie Ty.
 
Zweryfikuj wiedzę swojego konsultanta
Doradca finansowy na co dzień przegląda oferty produktów finansowych. Z założenie jest ekspertem, wie niemal wszystko o plusach i minusach każdego rozwiązania, poleci najlepsze.
Ty nie jesteś finansistą. Nie znasz się na ekonomii, nie przeglądasz regularnie stron internetowych banków. Musisz zaufać, że Twój rozmówca może Cię w tym wyręczyć i że zrobi to dobrze. Jak sprawdzić, czy faktycznie tak jest? Zrób test…
 
Z reguły spotkanie z doradcą finansowym kończy się konkretną propozycją, typu.: „w Pańskiej sytuacji proponuję to, to i to i Bank X”. I to jest Twój punkt zaczepienia. Po powrocie do domu wpisz parametry Twojego kredytu do porównywarki finansowej i sprawdź czy doradca zaproponował Ci najtańsze rozwiązanie. A jeżeli tak nie zrobił, posłuchaj uzasadnienia. A potem odpowiedz sobie na pytanie, czy jest przekonujące.

Doświadczenie ma znaczenie
Ponieważ zawód doradcy finansowego nie jest licencjonowany, a bywa intratny, coraz więcej osób zaczyna się nim zajmować. Może się okazać, że Twój konsultant pomimo ogólnego dobrego wrażenia i elokwencji nie może wykazać się doświadczeniem w branży. A to jest ważne, szczególnie gdy rozmawiacie o lokowaniu oszczędności, choć w przypadku kredytów również.
Doświadczenie na własnej skórze kryzysu finansowego powoduje, że w przyszłości będzie łatwiej się przed nim ustrzec. Przeprowadzenie setek spraw kredytowych sprawia, że sto pierwsza idzie już sprawniej, efektywniej, z korzyścią dla klienta. Z kolei zajmowanie się pierwszym w karierze kredytem lub zakładanie pierwszej w życiu lokaty niestety może się odbić negatywnie na jakości usługi. Oby nie na Twoim portfelu…
 
Polecenia

Szukaj wsparcia u swoich znajomych. Zadowoleni z usługi na pewno będą Ci mogli wskazać kompetentnego konsultanta. Niezadowoleni odradzą złe rozwiązania. Kto pyta nie błądzi, albo nie traci pieniędzy.

 

Chcesz podyskutować o usługach finansowych i ich jakości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

 

2009-10-13
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.7 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne