2009-10-09 15:46:42

Usługi bankowe nie muszą być drogie! Comperia mówi dlaczego

Korzystanie z usług bankowców to już codzienność. Coraz ciężej jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez karty płatniczej czy choćby rachunku bankowego. Z całą pewnością są dużym ułatwieniem, jednak trzeba za nie zapłacić. Co zrobić, aby nie przepłacać? Poznaj kilka podstawowych zasad, bo usługi bankowe nie muszą być drogie!
Kto szuka, ten oszczędza
Po pierwsze, potrzebując konkretnego produktu musisz dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich banków. Wprawdzie może się to okazać czasochłonne, gdyż samych rachunków osobistych aktualnie na rynku jest ponad 150, jednak gra jest warta świeczki. Dlaczego? Walka o klientów sprawia, że ceny usług bankowych są bardzo zróżnicowane. W jednym banku może właśnie zaczynać się promocja, w innym znowu się kończyć. Z danych naszej porównywarki wynika, że różnica między miesięczną ratą najtańszego i najdroższego kredytu gotówkowego w wysokości 10 tys. zł zaciągniętego na okres 3 lat wynosi aż 76 zł! Przykład ten nie pozostawia wątpliwości, że warto mieć wzgląd na cały rynek i znaleźć najtańszy wariant interesującego Cię produktu.
 
Nie ma banku „od wszystkiego”
Nie ograniczaj się do korzystania z usług tylko jednego banku. Niestety, taki błąd popełnia bardzo wielu Polaków, którzy w czasach niskiej konkurencji na rynku bankowym przyzwyczaili się do konkretnych marek. Dzięki temu obecnie dwa największe polskie banki – PKO BP i Pekao SA – utrzymują wysoki udział w rynku pomimo, że ich oferta nie należy do najatrakcyjniejszych. Dlatego musisz zdawać sobie sprawę, iż nie ma idealnego banku, którego wszystkie produkty są najtańsze. W jednym będzie bardziej się opłacało zaciągnąć kredyt, a w innym zdeponować oszczędności na lokacie.
 
Chcesz porównać banki i ich produkty?

 
Dopasuj produkt do siebie
Zastanów się sposobem, w jaki chcesz korzystać z danego typu produktu bankowego. Czy przelewy z konta osobistego będą dokonywane za pośrednictwem Internetu, czy w placówce banku? Czy kredyt spłacę w ustalonych ratach, czy od razu w całości? Czy dam radę regulować zadłużenie na karcie kredytowej jeszcze w trakcie trwania okresu bezodsetkowego? Okazuje się, że odpowiedź na takie proste pytania pozwoli Ci dopasować odpowiedni produkt do swoich preferencji, a to z kolei znacznie obniży koszty związane z jego użytkowaniem.
 
Bankowość elektroniczna – tak!
Jeżeli tylko radzisz sobie z obsługą komputera, zamień swoje tradycyjne konto na konto internetowe. Jest ono znacznie tańsze, gdyż wszystkie operacje wykonujesz samodzielnie, korzystając z automatycznego serwisu. W dodatku ominie Cię stanie w długich kolejkach do okienka. Również inne usługi często okażą się tańsze, pod warunkiem skorzystania z nich w sieci. Sprawdź, czy bank nie obniży prowizji, jeżeli wniosek o kredyt złożysz przez Internet.
 
Nie wierz w reklamy
Banki prezentując swoje usługi zazwyczaj wyraźnie informują tylko o ich dobrych stronach. Pamiętaj, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie zapoznać się z jej treścią i zaznajomić się ze specyfiką danego produktu. Bardzo często pod pozorem niepowtarzalnej okazji cenowej kryją się haczyki, o istnieniu których nie dowiemy się z reklamy. Dlatego, jeśli oprocentowanie proponowanego Ci kredytu jest zastanawiająco niskie, koniecznie sprawdź, czy nie zapłacisz przy jego zaciągnięciu wysokiej prowizji.
 
Nie daj się złapać na cross-selling
Coraz więcej banków sprzedając swoje produkty stosuje zasadę cross-sellingu. Polega ona na tym, że skorzystanie z jednej usługi, w wielu przypadkach na promocyjnych warunkach, jest możliwe tylko przy jednoczesnym skorzystaniu z kolejnej, która już taka korzystna wcale być nie musi. Na przykład, warunkiem koniecznym do otrzymania obniżonego oprocentowania kredytu hipotecznego może być wzięcie karty kredytowej, której koszty obsługi są zdecydowanie za wysokie.
 
 
Powyższe wskazówki są tylko wybranymi sposobami uniknięcia wysokich opłat w bankach. Jednak stosowanie się nawet tylko do tych najbardziej podstawowych z pewnością pozwoli Ci obniżyć swoje wydatki na produkty finansowe.
 
Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
 
2009-10-09
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne