15.06.2012, 10:41

Umowa śmieciowa nie odstrasza kredytodawców?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.7     / 10 (oddano 6 głosów)

Potrzebujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale nie pracujesz w ramach umowy o pracę, a na przykład na umowę-zlecenie czy umowę o dzieło? W teorii banki przyjmują takich klientów właściwie z podobnie otwartymi ramionami.

Jak informują banki, uzyskiwanie przychodów z tzw. „umów śmieciowych” jest traktowane przez nie jako w pełni akceptowalne źródło dochodu. Możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania udostępnia praktycznie każdy bank działający w naszym kraju.

Są natomiast kredytodawcy, którzy takie źródło dochodu akceptują tylko w przypadku klientów własnych, czyli posiadających i zasilających już od jakiegoś czasu w tej instytucji konto osobiste. Taka sytuacja występuje np. w BZ WBK.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w przypadku tradycyjnej umowy o pracę formalności konieczne do spełnienia podczas zaciągania kredytu są dużo mniejsze niż w przypadku uzyskiwania dochodu z tytułu umowy o dzieło, czy umowy zlecenia.

Największe różnice dotyczą np. minimalnego okresu zatrudnienia. O ile w przypadku umowy o pracę wynosi on 3 miesiące, to w odniesieniu do „umów śmieciowych” minimalny okres zatrudnienia to już 6 miesięcy, a w niektórych instytucjach (ING, Eurobank) nawet rok.

Podczas ubiegania się o kredyt uzyskując dochód z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło niezbędne jest także przedstawienie dużo większej liczby wymaganych dokumentów. Przykładami takich mogą być np. wyciąg z konta potwierdzający wysokość i regularność otrzymywanego wynagrodzenia, formularz PIT, czy też zaświadczenie z ZUS potwierdzające podstawę wymiaru składek za ostatnie miesiące.

Na koniec niestety trzeba jednak trochę zepsuć tę pozytywną atmosferę. A w zasadzie kredytodawcy robią to sami, bo niestety coraz bardziej śrubują warunki stawiane klientom poszukującym kredytu gotówkowego. Teoria często rozmija się z praktyką, o czym przekonała się niejedna osoba, która z banku, pomimo wydawać by się mogło niezłych zarobków, wyszła z niczym.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe