27.07.2009

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wykupując dodatkowe ubezpieczenie kredytu gotówkowego, można liczyć na korzystniejsze warunki finansowania, na przykład niższe oprocentowanie.

Od kilku lat wraz z kredytem gotówkowym banki oferują ubezpieczenia. Najczęściej zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje utratę pracy, czasową lub całkowitą niezdolność do pracy, następstwa nieszczęśliwych wypadków i życie kredytobiorcy. Dla banków ta forma ubezpieczenia stanowi dodatkowe zabezpieczenie. W sytuacji zdarzenia losowego spłatę kredytu przejmuje na siebie firma ubezpieczeniowa.

W niektórych bankach wykupienie ubezpieczenia jest dobrowolne, w innych obowiązkowe. Jeżeli mamy możliwość wyboru kredytu (z ubezpieczeniem bądź bez), warto skalkulować jego opłacalność. Za wykupienie polisy banki mogą bowiem nagradzać kredytobiorców, oferując im na przykład niższe oprocentowanie. Trzeba wówczas porównać całkowity koszt kredytu w obu wariantach.

Mankamentem kredytów z ubezpieczeniem jest ograniczony zakres ochrony, zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń od utraty pracy. W takich sytuacjach ubezpieczyciele najczęściej  zastrzegają, że spłacać będą za klienta raty kredytowe, ale tylko przez określony okres, 6 albo 12 miesięcy. Trzeba pamiętać, że warunkiem wypłaty odszkodowania, a więc w tym przypadku spłaty kolejnych rat kredytu, jest przedstawienie zaświadczenia z urzędu pracy o tym, że posiadamy status bezrobotnego.

W przypadku ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków trzeba natomiast zwrócić uwagę na zakres wykluczeń, czyli sytuacji, kiedy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Szczegółowe informacje na temat warunków ubezpieczenia można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dołączonych do umowy kredytowej.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy konieczne jest ubezpieczenie kredytu? 5.8.2014 15:57 przez:
victoria38

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Czy można wycofać ubezpieczenie kredytu? 6.5.2015 8:14 przez:
Katerina
Czy ubezpieczenie kredytu jest konieczne? 6.3.2015 8:46 przez:
Faustyn
Ubezpieczenie kredytu 20.5.2014 17:17 przez:
kasiamal
Płacenie ubezpieczenia 24.5.2014 16:58 przez:
maruda

forum o ubezpieczeniach