Aplikacje dla kierowców: jak działa Yanosik?

2015-05-19 19:53:19

Kierowcy mogą ułatwić sobie jazdę za pomocą szeregu nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest aplikacja Yanosik. Wyjaśniamy, jak działa.

Aby ułatwić sobie jazdę po polskich drogach, możemy skorzystać z Yanosika, czyli z jednego z najbardziej popularnych narzędzi pomagających kierowcom w trakcie podróży. Do wyboru kierowców pozostaje Yanosik w formie darmowej aplikacji na Androida, iOs lub Windows Phone albo przenośne urządzenie.

Działanie

Obsługa Yanosika jest bardzo prosta. Wystarczy uruchomić urządzenie bądź aplikację (w tym drugim przypadku należy w telefonie włączyć transmisję danych do ściągania informacji) i zacząć jechać. W chwili pojawienia się zagrożenia na drodze Yanosik nas o nim poinformuje. Będzie to komunikat głosowy.

Narzędzie informuje nas o:

  • utrudnieniach w ruchu,
  • fotoradarach,
  • stojącej przy drodze policji.

Przykładowy komunikat to np. "Inspecja, 600 m, Warszawa, [nazwa ulicy]".

Informacja zwrotna

Gdy informacja będzie prawdziwa, aplikacja poprosi nas o potwierdzenie zdarzenia. Jeśli jednak komunikat okaże się błędny, wtedy mamy możliwość jego odwołania. Może to nastąpić np. gdy patrolu już w okolicy nie ma. Dzięki informacji zwrotnej od użytkowników Yanosik jest w stanie na bieżąco aktualizować swoje porady. Co istotne, to właśnie na tym mechanizmie opiera się sedno działania aplikacji.

Yanosik ostrzega na podstawie informacji pochodzących od kierowców, którzy informują się nawzajem o tym, co dzieje się na drodze. W ten sposób jest on nowoczesną alternatywą do CB Radia.

Zalety

Yanosik - oprócz aktualnych informacji o sytuacji na drodze - oferuje aktualne czasy przejazdów (z uwzględnieniem remontów, utrudnień i korków), wytycza optymalne trasy poruszania się, reaguje na polecenia głosowe. Wersja mobilna Yanosika może służyć również jako nawigacja satelitarna, dzięki czemu niepotrzebne nam są dwa urządzenia w samochodzie.

Wady

Sposób działania Yanosika nie jest jednak bez wad:

  1. Po pierwsze, istotne zdarzenia mogą być niezarejestrowane z braku kierowców z Yanosikiem na danej trasie.
  2. Po drugie, niektórzy użytkownicy mogą traktować aplikację jako narzędzie siania dezinformacji.
  3. Po trzecie, mobilna wersja aplikacji jest uzależniona od zasięgu Internetu i tym samym może nas czasami zawieść.
  4. Po czwarte, posiadacze terminalu z wyświetlaczem Yanosik (498 zł = urządzenie plus roczna transmisja danych) nie daje nam dostępu do nawigacji tak jak aplikacja mobilna.
Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam