Abonament czy mix?

2015-03-12 10:03:38

Wybór odpowiedniej oferty operatora telekomunikacyjnego ma wpływ na nasz komfort i wydatki ponoszone w trakcie trwania umowy. Warto więc zastanowić się, czy lepszy będzie dla nas abonament, czy może mix.

Wbrew pozorom różnica między abonamentem a miksem może być ogromna, podobnie jak wpływ naszego wyboru na kolejne miesiące współpracy z danym operatorem. Przed podjęciem decyzji warto znać podstawowe cechy obu rozwiązań.

Telefon w abonamencie

Decydując się na zakup oferty na abonament, musimy mieć świadomość, że tylko i wyłącznie od nas zależy, jak będzie wyglądał rachunek na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Przy podpisywaniu umowy określona zostaje bowiem miesięczna opłata abonamentowa, a także czas, na jaki zawarta zostanie współpraca. Abonament będzie jednak opłatą stałą, do której doliczać należy koszty z tytułu wykonanych połączeń głosowych, wysłanych wiadomości tekstowych, Internetu czy innych usług. Jeśli z telefonu korzystamy intensywnie, może się okazać, że ostateczny rachunek będzie stanowił wielokrotność samego abonamentu. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że koszty wszystkich usług są najniższe właśnie dla klientów abonamentowych. Dodatkowo możemy liczyć na zakup telefonu lub smartfona w atrakcyjnej, niskiej cenie.

Oferta mix

Mix określany jest jako połączenie oferty abonamentowej i telefonu na kartę. Związujemy się z operatorem umową, ustalając przy tym wysokość miesięcznych zobowiązań, ale też ich ilość. Następnie co 30 dni musimy doładować swoje konto, jednak w odróżnieniu od abonamentu, kwota, jaką zasilimy konto, będzie wykorzystywana do rozmów, SMS-ów itp. - tak, jak ma to miejsce w przypadku ofert pre-paid. Dzięki temu użytkownik ma możliwość kontrolowania wydatków i wie, że nie wyda więcej pieniędzy ponad to, co obecnie znajduje się na jego koncie. Warto przy okazji dodać, że doładowywać konto możemy częściej niż co 30 dni, a każde zasilenie kwotą przewidzianą w umowie przybliża nas do jej zakończenia. W praktyce ofertę obejmującą 24 zasilenia możemy wykorzystać nawet w ciągu jednego miesiąca i tym samym wypełnić warunki umowy.

Abonament bez limitu

Analizując obie sytuacje, warto wziąć pod uwagę fakt, że w ofertach operatorów coraz częściej zaczynają dominować abonamenty bez limitu. Oznacza to, że decydując się na taką taryfę, w ciągu miesiąca ponosimy tylko koszty abonamentu, a rozmowy czy SMS-y są darmowe nawet do wszystkich sieci. Jeśli z innych usług nie korzystamy często, oferta bez limitu może być dla nas zdecydowanie najatrakcyjniejsza.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam