11.03.2015, 11:42

Windows Phone czy Android - który system operacyjny wybrać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Windows Phone czy Android - który system operacyjny wybrać?

Zakup nowego smartfona często wiąże się z wyborem nie tyle samego modelu urządzenia, ile systemu operacyjnego, który spełni nasze oczekiwania. Kto powinien skusić się na Androida, a dla kogo lepszy będzie Windows?

Wygląd

Dla wielu osób najważniejszą kwestią w systemie operacyjnym jest jego wygląd i możliwości personalizacji. Na tym polu Windows ustępuje miejsca Androidowi, gdyż kafelkowa estetyka tego pierwszego nie jest zbyt mocno podatna na modyfikacje. Poza zmianą rozmiaru i kolorystyki kafli jesteśmy skazani na interfejs stworzony przez Microsoft.

W przypadku Androida istnieją znacznie większe możliwości dostosowania wyglądu systemu do oczekiwań. Ogromną rolę odgrywają w tym wszystkim dostępne widżety, ale też nakładki systemowe stosowane przez producentów.

Obsługa

Windows uzyskuje przewagę nad Androidem w kwestii łatwości obsługi. Kafelkowe menu jest przejrzyste, a dostęp do wszelkich opcji i ustawień - intuicyjny. Produkt Microsoftu będzie więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników smartfonów.

Android wymaga od właściciela pewnego stopnia zaawansowania w obsłudze tego typu urządzeń, choć warto podkreślić, że po stosunkowo krótkim czasie możemy z poznać zdecydowaną większość możliwości tego systemu, a wiele z jego elementów dostosować do własnych potrzeb i możliwości.

Bezpieczeństwo

Android, jako system otwarty, jest mocno narażony na różnego rodzaju cyberataki, a niezliczona wręcz ilość dostępnych aplikacji sprawia, że stosunkowo łatwo możemy ściągnąć na siebie mniej lub bardziej poważne problemy.

Windows jest natomiast systemem zamkniętym, a ewentualne niebezpieczeństwo może wynikać tylko z błędów producenta. Można więc stwierdzić, że pod kątem bezpieczeństwa Windows jest bezkonkurencyjny, a Android wymaga dużej ostrożności.

Aplikacje

Być może największą zaletą smartfonów jest możliwość rozszerzania ich możliwości przez pobieranie dodatkowych aplikacji. Na tym polu zdecydowanie większe możliwości mają użytkownicy Androida, którego otwarty kod pozwala na tworzenie nowych aplikacji i rozszerzeń przez programistów z całego świata i umieszczenia ich w sklepie Google Play. To z kolei stwarza ryzyko, że wiele z programów nie będzie działało tak, jak moglibyśmy tego od nich oczekiwać, nie wspominając już o wspomnianym wcześniej bezpieczeństwie.

Aplikacje pobierane na Windowsa są bezpieczne, jednak dostępne w znacznie mniejszej ilości, a często pozostawiające także wiele do życzenia w kwestii jakości. Jeśli cenimy szerokie, a wręcz nieograniczone możliwości, Android będzie lepszym wyborem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
522 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Najnowsze