07.01.2015, 08:36

O czym pamiętać, korzystając z roamingu za granicą?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

O czym pamiętać, korzystając z roamingu za granicą?

Każdy wyjazd poza granice rodzimego kraju wiąże się z różnego rodzaju obowiązkami i przygotowaniami. Jedną z rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, jest włączenie roamingu.

Roaming to usługa, która pozwala użytkownikom telefonii komórkowych komunikować się z innymi osobami za granicą, nawet jeśli nie znajdują się w strefie zasięgu swojego operatora krajowego. Dzięki roamingowi można skorzystać z zasięgu sieci zagranicznych, jednak nie odbywa się to automatycznie.

Aktywacja roamingu

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać przed wyjazdem, jest upewnienie się, że mamy aktywowany roaming. Włączenie usługi jest bezpłatne i nie powinno to stanowić dla nikogo problemu, tym bardziej że w wielu sieciach opcja ta jest włączona automatycznie. Jedną z metod na sprawdzenie, czy w naszym telefonie posiadamy już aktywny roaming jest odwiedzenie strony internetowej swojego operatora i skorzystanie z instrukcji, które pozwalają sprawdzić, czy możemy korzystać z usługi oraz ewentualnie włączyć ją lub wyłączyć.

Aktywować roaming możemy także przez kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta lub przez wizytę w jednej z placówek operatora. Jest to bezpłatne i trwa zaledwie kilka sekund, więc możemy tego dokonać nawet w ostatniej chwili przed wyjazdem. Ważne tylko, aby o tym nie zapomnieć.

Korzystanie z roamingu

W zależności od tego, która sieć jest naszym krajowym operatorem i od tego, do jakiego kraju się wybieramy, będziemy musieli liczyć się z określonymi - zwiększonymi - kosztami połączeń.

Mimo bezpłatnej aktywacji roamingu, korzystanie z niego jest związane z przejściem na taryfę cenową roamingu, zależną od miejsca wykonywania połączenia. Co więcej, opłaty będą znacznie wyższe od krajowych, a zapłacimy nie tylko za połączenia wychodzące, ale nawet za przychodzące.

W związku z powyższym należy upewnić się, że nasza taryfa pozwala nam na korzystanie z telefonu za granicą, nie zaburzając naszego komfortu komunikowania się z innymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku ofert mix i na kartę, choć także osoby posiadające telefon w abonamencie muszą uważać, aby kolejny rachunek nie przerósł ich możliwości finansowych. Na szczęście wszystkie cenniki i taryfy opłat dla połączeń wykonywanych i odbieranych w poszczególnych krajach są dostępne na stronach operatorów, dlatego też zaplanowanie wydatków nie powinno stanowić dużej trudności.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
522 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Darmowa Pożyczka GetinBank - nie ma ukrytych kosztów? 23.5.2016 10:54 przez:
Zielony-Adam
Frank podrozeje? 28.5.2015 13:26 przez:
grzes33

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Najnowsze