Czy wpisałeś w kontaktach telefonu numer ICE?

2014-12-03 08:45:30

W razie nagłych wypadków, a już szczególności przy zagrożeniu życia, niezwykle ważny jest szybki dostęp do najważniejszych informacji o pacjencie. Pomoże w tym numer ICE, który każda osoba posiadająca telefon komórkowy powinna mieć wpisany w książce kontaktowej.

Każdego dnia na całym świecie lekarze mają do czynienia z setkami różnego rodzaju wypadków, a większość z nich wymaga znajomości podstawowych danych pacjenta i szczególnych wymagań dotyczących opieki nad nim. Wszelkiego rodzaju alergie, zażywane leki czy wrodzone choroby mogą mieć kluczowy wpływ na przebieg leczenia, dlatego tak istotne jest, aby możliwie najszybciej przekazać je lekarzom. W tym właśnie celu powstała inicjatywa ICE.

Na czym polega ICE?

ICE to skrót od angielskich słów "In Case of Emergency", co oznacza "w razie wypadku". Głównym założeniem całej akcji związanej z ICE jest umożliwienie grupom ratowników i lekarzy kontaktu z osobami, które posiadają istotne informacje dotyczące leczenia poszkodowanego, np. w razie nagłego wypadku, kiedy niemożliwy jest kontakt z nim, a dotarcie policji do najbliższych może zająć długie godziny.

Pod ICE kryje się więc numer telefonu, pod którym jedna z najbliższych nam osób będzie w stanie udzielić informacji o naszej grupie krwi, ewentualnych chorobach i wszelkich innych rzeczach, które mogą mieć znaczenie z medycznego punktu widzenia. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez włoskich ratowników, ale obecnie w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się na pozostałe kraje.

Jak wykorzystać ICE?

W rzeczywistości skorzystanie z inicjatywy ICE jest niezwykle proste. Wystarczy bowiem, że w telefonicznej książce kontaktów przy najbliższych nam osobach dodamy skrót ICE. Powinno to wyglądać np. w ten sposób: "ICE Mama". W takiej sytuacji lekarz lub ratownik może od razu sprawdzić nasz telefon i zadzwonić pod oznaczony przez nas numer.

Warto też pamiętać, aby oznaczyć jako ICE przynajmniej kilka osób, które mogą okazać się pomocne w razie wypadku. Kolejne numery oznaczamy odpowiednio: ICE2, ICE3, itd. W ten sposób minimalizujemy ryzyko nieodebrania połączenia przez wybraną osobę, gdyż ratownik może zadzwonić nawet do kilku osób, dopóki ktoś nie będzie w stanie udzielić odpowiednich informacji.

Dodanie numeru ICE jest proste, nic nie kosztuje, a może uratować nam życie.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam