Telefon stacjonarny: zostawić czy się pozbyć?

2014-09-22 09:03:28

Telefon stacjonarny staje się już przeżytkiem. Mimo wszystko, posiadając tego rodzaju telefon, nie trzeba wcale z niego rezygnować, bo może przynosić korzyści, jakich nie zagwarantuje komórka.

Osoby, które nie posiadają telefon komórkowego, zdecydowanie należą do mniejszości. W poszczególnych gospodarstwach domowych zwykle funkcjonuje kilka aparatów, niekiedy z numerami od różnych operatorów telefonii. Jednocześnie tak jak kiedyś latami czekało się na założenie telefonu stacjonarnego, tak teraz z dnia na dzień maleje liczba osób korzystających z tych urządzeń w swoich domach. Jakie są tego przyczyny?

Po pierwsze – operatorzy telefonów komórkowych coraz częściej swoim klientom oferują taryfy typu „no limit”, gdzie nie ma z góry ustalonego limitu danych lub połączeń głosowych, po przekroczeniu którego koszty korzystania z telefonu radykalnie wzrastają. Nie tak dawno operatorzy „wyśrubowali” dolną stawkę za minutę połączeń głosowych i ustalili ją na kwotę 29 groszy. W chwili obecnej nie mogą sobie pozwolić na podniesienie tej stawki, gdyż staną się niekonkurencyjni wobec innych graczy na rynku telekomunikacyjnym. Z tego powodu coraz częściej, aby móc wyjść „na swoje”, operatorzy kuszą potencjalnych klientów dodatkowymi usługami, oferując na przykład nie tylko sam aparat telefoniczny, lecz również w ramach jednej umowy tablet lub laptop, łącząc usługi telefoniczne z dostępem do Internetu.

Klienci kuszeni taryfami bez limitów i innymi bonusami coraz częściej myślą o rezygnacji z korzystania z telefonu stacjonarnego w swoim domu, bo ten takich atrakcji raczej nie zapewnia. Nie wszystkim jednak na takich "gratisach" zależy i nadal pomimo powszechnego dostępu do telefonii komórkowej nie chcą zrezygnować z tradycyjnego aparatu stacjonarnego.

Poznajmy osiem powodów, dla których warto zatrzymać telefon stacjonarny w domu:

  1. Jeden numer telefonu dla wszystkich członków rodziny – z telefonu stacjonarnego mogą korzystać wszyscy, którzy mieszkają w lokalu. Można pozostawić wiadomość innej osobie lub nagrać się na automatyczną sekretarkę. Małe dzieci mogą jeszcze nie posiadać komórki i będzie to dla nich jedyny telefon.
  2. Numer stacjonarny jako wizytówka całej rodziny – nr ten był już znany wszystkim członkom rodziny, nawet tym mieszkającym za granicą lub w drugim końcu Polski wiele lat temu, zanim stały się popularne połączenia komórkowe.
  3. Jeden numer w kilku telefonach – to znaczy tylko tyle, że na przykład w domku jednorodzinnym, wielokondygnacyjnym mogą być dwa lub więcej aparatów, i podlegają one pod jeden numer.
  4. Lepsza jakość połączeń – połączenia przez telefony komórkowe nie zawsze jeszcze są w pełni idealne, z uwagi na różnorodność zasięgu w zależności od lokalizacji i nawet samego pomieszczenia, w którym rozmawiamy. Takiej niedogodności nie uświadczymy w przypadku telefonu stacjonarnego.
  5. Zasilanie – telefon stacjonarny nie wymaga zasilania i będzie działał nawet w przypadku zaniku prądu w domu. Oczywiście nie dotyczy to aparatów bezprzewodowych, które trzeba co jakiś czas ładować.
  6. Kontakt dla służb ratunkowych – w razie nagłego wypadku o wiele łatwiej jest zlokalizować połączenie z telefonu stacjonarnego, aniżeli z komórki
  7. Telefon stacjonarny daje zaufanie w prowadzeniu interesów.
  8. Dostęp do szybkiego łącza internetowego.

Telefon stacjonarny, choć coraz rzadziej spotykany w naszych domach, nadal ma swoich zwolenników, przede wszystkim dzięki wyżej wymienionym zaletom. Dlatego też jeżeli ktoś nadal posiada to urządzenie w swoim domu, to zapewne nie tak szybko się go pozbędzie. 

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam