Jak rozwiązać umowę abonencką w Orange?

2014-06-30 14:23:00

Wiele osób chce rozwiązać umowę ze swoim operatorem przed upłynięciem daty znajdującej się na umowie. Jak to zrobić i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Rozwiązanie umowy z operatorem to w większości przypadków dość duży problem, który wiąże się przede wszystkim z koniecznością dopełniania wielu formalności, a często płacenia też kary finansowej. W przypadku Orange sytuacja jest wyjątkowo ciekawa, gdyż rozwiązać umowę musimy nawet w sytuacji, gdy teoretycznie okres jej obowiązywania został wypełniony. Jeśli tego nie zrobimy, umowa przejdzie na czas nieokreślony, a my będziemy zmuszeniu ponosić jej miesięczne koszty, aż do momentu jej przerwania.

W takim przypadku konieczne jest złożenie wypowiedzenia z wyprzedzeniem, czyli przynajmniej jeden pełny okres rozliczeniowy (miesiąc) przed datą końca umowy. Dzięki temu umowa abonencka przestanie obowiązywać w dniu widniejącym na umowie jako moment zakończenia jej obowiązywania. Takie wypowiedzenie musimy dostarczyć niezależnie od tego, czy korzystamy z usługi telefonii stacjonarnej, komórkowej czy Neostrady. W dokumencie powinien znajdować się nasz numer telefonu, imię, nazwisko i adres zameldowania, a także odręczny podpis. Całą procedurę domykamy składając pismo w salonie Orange, przesyłając je faksem lub listem poleconym do centrali Orange.

Większy problem pojawia się w momencie, kiedy umowę chcemy rozwiązać wcześniej niż w dniu wynikającym z umowy. Wcześniej takie postępowanie wiązało się z naliczeniem kary, która wynosiła około 600 zł. Obecnie takie praktyki zostały zabronione, więc operatorzy stosują inne rozwiązanie. Umowa abonencka w większości przypadków będzie umową promocyjną, a więc skorzystanie z niej będzie oznaczało określony rabat, np. na cenę telefonu. Jeśli zrezygnujemy z umowy przed terminem jej obowiązywania, będziemy zmuszeni ponieść koszt naliczonego rabatu, pomniejszonego o wartość za okres od zawarcia umowy do jej rozwiązania. Wysokość rabatu będzie zależna od posiadanej przez nas umowy. Pozostałe procedury pozostają takie same.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam