TDR - Wskaźnik TDR

Wskaźnik TDR

Wskaźnik TDR (Total Debt Ratio) to współczynnik określający udział rat wszystkich kredytów i pożyczek w budżecie gospodarstwa domowego. Jest wyrażony w procentach.

Wskaźnik TDR na przykładzie

Jeśli wynagrodzenie netto danego klienta (czy gospodarstwa domowego) wynosi np. 5 tys. zł, a jednocześnie tenże klient posiada kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy i pożyczkę gotówkową, których comiesięczne raty wynoszą kolejno np. 1,5 tys. zł, 800 zł i 200 zł, to jego łączne obciążenie zobowiązaniami finansowymi wynosi 2,5 tys. zł, a wskaźnik TDR plasuje się na poziomie 50 proc. (2,5 tys. zł / 5 tys. zł * 100 proc.).

Wskaźnik TDR a inne ważne wskaźniki dla kredytodawcy

Wskaźnik TDR jest jednym z najistotniejszych indykatorów dla banku w procesie oceny zdolności kredytowej. Dzięki kalkulacji tegoż współczynnika bank będzie wiedział, jaką ratę maksymalnie co miesiąc klient może jeszcze uiszczać. Każdy bank ma swoje wartości graniczne dla wskaźnika TDR, i gdy jest on za wysoki, bank podejmuje negatywną decyzję kredytową. Wysokość akceptowalnego poziomu TDR może zależeć od rodzaju kredytu, jego kwoty czy waluty, oraz poziomu dochodów kredytobiorcy.

Innym istotnym wskaźnikiem, obok Total Debt Ratio, jest także m.in. DtI, czyli Debt to Income. To stosunek wszystkich wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytobiorcy (a więc nie tylko rat kredytu, ale także zobowiązań innych niż kredytowe) do jego dochodu. Każdy bank samodzielnie ustala maksymalny akceptowalny poziom wskaźnika DtI, jednak Komisja Nadzoru Finansowego zaleca szczególną ostrożność w przypadku sytuacji, gdy DtI przekracza 40 proc. (dla klientów o dochodach nieprzekraczających przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danym regionie zamieszkania) lub 50 proc. (dla pozostałych).

Używany jest także wskaźnik MDR, czyli Mortgage Debt Ratio. To wskaźnik podobny do TDR, ale uwzględnia nie wszystkie raty kredytów i pożyczek, a wyłącznie zobowiązań zabezpieczonych hipotecznie.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - październik 2019
Zysk rzędu 4% (brutto!) w skali roku na lokacie jest osiągalny, ale nie dla każdego. Specjalne warunki są zarezerwowane tylko dla nowych klientów dwóch banków. Maksymalna wpłata to 10 000 zł lub 20 000 zł (zależnie od wybranej oferty), a okres trwania umowy: 3 miesiące.
Ranking kredytów hipotecznych - maj 2019
Poszukujesz taniego kredytu hipotecznego na 250 tys. zł? Pożyczając w maju, nie za płacisz prowizji, a Twoja marża wyniesie tylko 1,6% - to najlepsze warunki spłaty wg rankingu kredytów mieszkaniowych Comperia.pl.
Ranking kredytów hipotecznych - marzec 2019
Brak prowizji i niska marża – tylko 1,6% – to najkorzystniejsze warunki, na jakie mogą liczyć osoby poszukujące taniego kredytu hipotecznego na 250 tys. zł. Żeby skorzystać z ofert, nie trzeba wykupywać polisy na życie, ale należy założyć (lub posiadać) konto osobiste w banku i przelewać na nie dochód.
Ranking lokat - październik 2018
Aż 4 szanse na 4% w skali roku mają osoby, które chcą w październiku 2018 r. korzystnie ulokować 10 000 zł na 3 miesiące. Niestety są ograniczenia – z promocji skorzystają tylko nowi klienci. Pozostali zyskać mogą najwyżej 2,3%.
Ranking lokat - lipiec 2018
4% lub 2,8% - tyle wynosi maksymalne oprocentowanie lokat 3M na 10 000 zł, dostępnych w lipcu 2018 r. To, czy będziesz mógł skorzystać ze stawki 4%, czy co najwyżej 2,8% zależy wyłącznie od ciebie. W drugim przypadku z oferty skorzystać może każdy. W pierwszym – tylko osoby, które spełnią dodatkowy warunek: założą konto osobiste.