2010-01-05 07:28:38

Tanie konto w banku? Tak, ale trzeba poszukać. Comperia podpowie jak to zrobić!

Polski system bankowy obsługuje dzisiaj ponad 21 mln kont. Sporo. Będzie jeszcze więcej, bo wprawdzie doganiamy europejczyków ze „starej unii”, jednak do podium daleka droga. Wyścig więc trwa, czy jednak styl gonienia czołówki jest godny naśladowania? Co decyduje o wyborze banku i czemu nie jest to cena? Tanie konto w banku jest możliwe, ale trzeba poszukać.
Polski rynek to świetne miejsce do sprzedaży usług bankowych. Wśród ponad czterdziestomilionowej populacji jest przecież tylko garstka finansistów. Cała reszta dopiero się uczy. Niestety, najczęściej na własnych błędach. Drogie oferty bankowe znajdują chętnych, bo nie każdy wie, że tanie jest możliwe. Dzisiaj o tym, jak wejść w posiadanie taniego konta bankowego.
 
Opłata za prowadzenie konta
 
Miliony Polaków jest co miesiąc kasowanych za samo posiadanie konta. Czasem jest to kilka złotych, czasem nawet ponad sto. Osoby nieanalizujące wnikliwie historii transakcji mogą nawet o tym nie wiedzieć, a jeżeli wiedzą, to szybko zapominają. Gdyby tak jednak co miesiąc bank nie pobierał powiedzmy 10 PLN, to na gwiazdkowe prezenty w portfelu byłoby co rok o 120 PLN więcej…
 
Opłata za użytkowanie karty
 
Konto bez karty jest jak świnka skarbonka – dostęp do oszczędności będzie bardzo utrudniony. Standardem jest więc przyznawanie posiadaczowi konta plastikowego kartonika umożliwiającego wypłatę pieniędzy z bankomatów czy dokonywanie transakcji w sklepach. Bywa jednak, że i za tę przyjemność trzeba płacić. Czasami kilka, czasami kilkanaście złotych. Brak opłat może pozwolić na sfinansowanie kolejnego prezentu pod choinkę.
 

 
 
Koszty przelewów
 
Wiele płatności obsługujemy dzisiaj bezgotówkowo. Rzadko wędrujemy na pocztę z banknotami w ręku, aby zapłacić comiesięczne rachunki. Szybciej jest przecież zalogować się do rachunku za pośrednictwem internetu i dokonać płatności. I znowu, to może kosztować bądź nie. Opłata i tym razem wpłynie na hojność św. Mikołaja.
 
Ubezpieczenia
 
Z polisami już tak jest, że docenia się je dopiero po doświadczeniu przykrego zdarzenia wpisanego do warunków ubezpieczenia. Z drugiej jednak strony nie każde może się wydarzyć w Twoim przypadku. Co więcej możesz już mieć wykupioną nań polisę i najzwyczajniej tego nie pamiętać. Po co płacić dwa razy za to samo lub za coś, co jest zupełnie niepotrzebne? Zastanów się czy oferowane wraz z kontem ubezpieczenia są Ci potrzebne. Może warto z nich zrezygnować i oszczędzić na kolejny gwiazdkowy prezent?
 
Nie daj się bankom i sam wybierz konto
 
Samo utrzymywanie pieniędzy w banku stanowi dlań przychód. Wprawni bankowcy potrafią z zyskiem obrócić każdą zdeponowaną złotówkę. Dlatego wydaje się, że samo prowadzenie rachunku mogłoby przebiegać bez opłat. Jeżeli jednak klienci pozwalają na pobieranie dodatkach opłat, to czemu z tego nie skorzystać?
 
Z kolei praktyka rynkowa jest taka, że decyzja o wyborze konta w banku najczęściej nie zapada w wyniku porównania funkcjonujących na rynku ofert. Konto jest otwierane przy okazji, na przykład wraz z zaciąganiem kredytu. Wiele osób korzysta z usług najbliższego, osiedlowego banku i nie zawraca sobie głowy szukaniem tańszych ofert. A warto, bo Mikołaj może być bogatszy nawet o kilkaset złotych…
 
Chcesz podyskutować o kontach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
2010-01-05
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne