Tajemnice przyszłej emerytury, czyli kilka faktów na temat OFE

2012-07-31 09:15:02

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w ramach reformy emerytalnej przeprowadzonej w 1999 roku. Ich głównym zadaniem jest gromadzenie środków pieniężnych i zarządzanie nimi w sposób, który zapewni uczestnikom funduszu wypłatę świadczenia emerytalnego w przyszłości. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić podstawowe informacje na temat OFE.

Reforma emerytalna z 1999 roku miała służyć poprawie bezpieczeństwa wypłaty przyszłych świadczeń emerytalnych. Dokonano podziału nieefektywnego systemu opartego wyłącznie o ZUS, na system 3-filarowy – I filar (ZUS), II filar (OFE) i III filar (PPE, IKE, IKZE). Aktualnie pierwsze dwa filary są obowiązkowe i przeznaczone dla wszystkich, a trzeci filar jest skierowany do osób zainteresowanych dodatkowym, samodzielnym oszczędzaniem.

Czym jest OFE?

Głównym celem utworzenia OFE było zwiększenie efektywności polskiego systemu emerytalnego. Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), które zarządzają takimi funduszami, są zobowiązane do inwestowania otrzymywanych środków w wybrane instrumenty rynku kapitałowego. Muszą to robić z najwyższą starannością, ponieważ ich działalność jest monitorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wszystko w celu zapewnienia należytego bezpieczeństwa zgromadzonych pieniędzy.

Wybierz najlepszy

W zależności od prowadzonej polityki inwestycyjnej i doboru instrumentów finansowych, w które inwestują fundusze emerytalne, osiągane przez nie stopy zwrotu różnią się między sobą. Ustawa regulująca działanie takich podmiotów określa tylko maksymalne limity oraz instrumenty, w jakie może zainwestować dany podmiot. W związku z tym, to od zarządzającego funduszem zależy w jaki sposób skonstruuje swój portfel. Różne podejście do inwestycji powoduje, że poszczególne OFE osiągają różne „zyski”.

Komisja Nadzoru Finansowego dwa razy w roku publikuje zestawienie stóp zwrotu osiągniętych przez wszystkie OFE. Na ich podstawie osoba zainteresowana może porównać efektywność inwestycji danego towarzystwa i, w razie potrzeby, dokonać zmiany na nowe, osiągające lepsze rezultaty.

Jak zmienić OFE

Aby dokonać zmiany OFE należy podpisać umowę członkowską z nowym towarzystwem i poinformować o tym fakcie aktualny fundusz emerytalny (niezbędne jest złożenie odpowiedniego formularza, który można znaleźć na stronie dowolnego towarzystwa).

Trzeba jednak pamiętać, że transfer środków pomiędzy jednym OFE, a drugim jest dokonywany tylko cztery razy w roku. Ma to miejsce w ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada. Aby załapać się na któryś z tych terminów, umowę z nowym towarzystwem należy podpisać do 25. dnia miesiąca poprzedzającego transfer - czyli do 25 stycznia, 25 kwietnia, 25 lipca i 25 października. Ważne jest, aby nasze dane osobowe w obydwu podmiotach (w obecnym oraz nowym) były takie same. Jakiekolwiek rozbieżności mogą skutkować nieprzeprowadzeniem transferu.

Wybór funduszu emerytalnego to bardzo ważna decyzja. Od dokonania prawidłowego wyboru zależy bowiem wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury (a przynajmniej jej części kapitałowej). Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasze życie na emeryturze będzie satysfakcjonujące, warto samemu uzbierać dodatkowe oszczędności.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk