Szybki czy tani kredyt? Czasami nie masz wyboru, ale...

2009-09-18 15:26:49

Szybkość i cena w przypadku produktów kredytowych często nie idą w parze. Z reguły szybka pożyczka oznacza poniesienie dodatkowych kosztów. Czasami jednak czas jest ważniejszy i koszty schodzą na drugi plan. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić jakie dokładnie są te koszty i czy uda nam się zaoszczędzić. Czasami odpowiedź na pytanie szybki czy tani kredyt może być pozytywna: można i szybko i tanio.

Dlaczego szybkie kredyty czy pożyczki (tzw. chwilówki) są generalnie droższe niż kredyty, których udzielenie trwa czasami nawet kilka tygodni? Chodzi o ryzyko spłaty kredytu. Jeśli bank czy inna instytucja pożycza pieniądze bez zbędnych formalności (czyli zbadania zdolności kredytowej, historii kredytowej) to wiadomo, że ryzyko braku spłaty takiej pożyczki jest większe. Stąd wyższe koszty oprocentowania, prowizji oraz dodatkowych usług związanych z kredytem.

Szukasz szybkiego kredytu i chcesz znać wszystkie koszty? -sprawdź kredyty gotówkowe na naszej porównywarce!

Pamiętaj! Pośpiech z reguły jest złym doradcą. Można pożyczać szybko i w miarę tanio. Warto sprawdzać najlepsze oferty na porównywarkach finansowych

Kilka wskazówek Comperii jak sprawić by szybki kredyt nie był najdroższy:

  • Szukając kredytu sprawdź kilka opcji, porównaj oferty innych podmiotów z tą, którą otrzymasz w swoim macierzystym banku.
  • Czytaj nie tylko umowę, ale dokładnie sprawdź tabelę opłat i prowizji oraz regulamin kredytu (tam mogą być zawarte zapisy, które mogą wpłynąć na ostateczny koszt pożyczki).
  • Sprawdź czy w umowie są zawarte najważniejsze koszty kredytu, czyli oprocentowanie oraz prowizja.
  • Upewnij się, że druga strona nie może bez twojej zgody zmienić dowolnie oprocentowania pożyczki.
  • Nie kupuj wszystkich ubezpieczeń proponowanych przez bank czy inną instytucję-one zawsze kosztują a nie muszą być przydatne.
  • Nie sugeruj się niskimi ratami - one nie muszą oznaczać niższych kosztów jeśli są to raty płacone np. co tydzień.
  • Niskie oprocentowanie może obowiązywać tylko przez pierwszy okres spłaty (np. 3 miesiące) kredytu.
  • Zawsze pytaj o oprocentowanie realne, a nie nominalne - oprocentowanie realne uwzględnia wszystkie koszty kredytu.
  • Pamiętaj, że wypłata z karty kredytowej gotówki oznacza naliczenie prowizji oraz od razu odsetek i to po wyższej stawce niż transakcje bezgotówkowe.


A to kilka pomysłów na to gdzie można udać się po szybki kredyt:

  • W lombardzie – z reguły pożyczki na niskie kwoty (kilkaset złotych) na krótki okres.
  • Debet w koncie – bardzo szybka forma uzyskania kredytu nawet do kilkunastu tysięcy złotych, o ile posiadasz konto bankowe i masz dobrą historię współpracy z bankiem. W takiej sytuacji może być szybko i tanio!
  • Kredyt ratalny – oferowany z reguły w sklepach ze sprzętem AGD/RTV czy meblowych. Bez zbędnych formalności, często tylko w oparciu o zaświadczenie z pracy
  • Pozabankowe instytucje pożyczkowe – „kredyt z dostawą do domu” tak często można określić ten typ pożyczki. Bez zbędnych formalności, ale bardzo drogo - w skrajnych przypadkach realne oprocentowanie w skali roku może wynieść nawet kilkaset procent.
  • Kredyt na karcie kredytowej – jeśli korzystamy z kredytu w formie transakcji bezgotówkowej (np. szybko musimy kupić sprzęt AGD i musimy zapłacić w sklepie) to opcja ta jest bardzo wygodna i relatywnie tania (nie płacimy prowizji, a przez kilkadziesiąt dni możemy korzystać z okresu bezodsetkowego). Jeśli jednak musimy mieć szybki kredyt w postaci gotówki, to z karty kredytowej powinniśmy skorzystać w ostateczności. W przypadku wypłaty gotówki z karty od razu płacimy prowizję oraz naliczane są odsetki od kredytu.



Ustawa antylichwiarska - niekoniecznie taniej

Z pomocą dla tych, którzy w pośpiechu mogliby wziąć kredyt nawet z wysokim oprocentowanie tylko po to, by dostać szybko pieniądze przychodzą zapisy ustawy antylichwiarskiej. Określa ona maksymalne oprocentowanie oraz wysokość prowizji w każdej tzw. pożyczce konsumenckiej, czyli takiej, której wartość nie przekracza 80 tys. zł. Maksymalne oprocentowanie szybkiego kredytu nie może być z mocy prawa wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej ogłaszanej przez NBP (w tej chwili 4x5 proc, czyli 20 proc.) a prowizja za udzielenie kredytu nie może wynosić więcej niż 5 proc. W praktyce ustawa jest pełna luk (mówi o wartościach nominalnych oprocentowania) i daje możliwość windowania realnego oprocentowania, czasami do niebotycznych rozmiarów jak np. 180 proc. w skali roku! A wszystko za sprawą dodatkowych opłat związanych z pożyczką. Instytucje mogą zwiększyć realny koszt samej pożyczki chodziażby przez opłaty administracyjne, opłaty przygotowawcze (czasami bank może pobrać opłatę za samo rozpatrzenie wniosku o kredyt), koszty ubezpieczenia, opłaty za inne usługi i zabezpieczenia (weksel itp.).

Comperia.pl
 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam