14.03.2012, 14:09

Systematyczne oszczędzanie - zasada małych kroczków w drodze do majątku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Posiadanie pieniędzy było, jest i będzie swoistym wyznacznikiem statusu społecznego. Jednak droga do bogactwa nie jest łatwa. Wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale także pełnego zaangażowania i konsekwencji. Jednym ze sposobów na zwiększenie stanu konta jest systematyczne ich oszczędzanie.

W skrócie systematyczne oszczędzanie pieniędzy polega na regularnym odkładaniu określonej kwoty. Środki te są gromadzone samodzielnie na koncie oszczędnościowym albo na specjalnie przygotowanych na ten cel planach oszczędnościowych dostępnych w wybranych instytucjach finansowych. Ważne jest aby środki te były oprocentowane, gdyż tylko w takim wypadku klient ma do czynienia z procentem składanym. Oznacza to, że zarówno pierwsza, jak i kolejna dokonana wpłata podlega oprocentowaniu. Istotne jest, że te wpłaty są ze sobą sumowane i w związku z tym odsetki są naliczane od coraz to większej kwoty.

Brzmi to trochę skomplikowanie, więc przykład

Klient odkłada co miesiąc 300 złotych, okres oszczędzania wynosi 20 lat, stopa zwrotu z inwestycji równa jest 6 proc. (w obliczeniach nie uwzględniono opłat związanych z prowadzeniem danego planu oszczędnościowego oraz podatków).Jeśli co miesiąc odkładamy 300 zł na produkt oszczędnościowy oprocentowany 6 proc. w skali roku, po 20 latach oszczędzania osoba zainteresowana zgromadzi kapitał w wysokości około 140 tys. zł. Widać zatem doskonale, że „magia” procentu składanego działa, bowiem przez ten okres wpłaciliśmy 72 tysiące zł, a praktycznie drugie tyle stanowią narosłe odsetki.

Metod systematycznego oszczędzania jest kilka. Produkty specjalnie dedykowane temu celowi można znaleźć m.in. w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy też towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Wybór odpowiedniego sposobu zależy tylko i wyłącznie od preferencji samego klienta.

A oto kilka przykładowych propozycji dla zainteresowanych długoterminowym oszczędzaniem:

Plany Systematycznego Oszczędzania w wybranych instytucjach w Polsce
Nazwa programu
Nazwa instytucji
Forma inwestycji
Program KUMULATUS
Polbank EFG
ubezpieczenie
Plan Systematycznego Oszczędzania
Nordea Bank
ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
Plan inwestycyjny Skuteczne Oszczędzanie
Getin Bank
ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
db Inwestuj w przyszłość Aktywne Oszczędzanie
Deutsche Bank
ubezpieczenie
Plan Systematycznego Oszczędzania
Bank Millennium
fundusz inwestycyjny
Moja Perspektywa
Bank Pekao SA
fundusz inwestycyjny
APF Program Regularnego Oszczędzania
MultiBank
 ubezpieczenie, fundusze inwestycyjne
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Większość planów systematycznego oszczędzania polega na tym, że klient decydując się na taki produkt zobowiązuje się do uiszczania stałej składki przez określony w umowie czas. Zaletą i jednocześnie największą wadą tego typu programów są opłaty pobierane w przypadku rezygnacji klienta w trakcie ich trwania. Kwoty pobierane z tego tytułu są dość znaczne i dlatego stanowią bardzo dobry sposób motywacji do kontynuowania inwestycji. A to jest najważniejsze, ponieważ tylko dzięki systematyczności można osiągnąć zadowalający rezultat.

Można oczywiście samodzielnie spróbować regularnie oszczędzać pieniądze chociażby na koncie oszczędnościowym. Jednak w tym przypadku pozostaje pytanie, czy aby na pewno danej osobie wystarczy zorganizowania i samozaparcia, aby robić to z należytą starannością. Na to pytanie odpowiedź najlepiej zna już każdy z nas i dlatego też niech każdy sam zdecyduje za siebie. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.03.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora