Studenckie karty kredytowe-sprawdź, co oferują banki!

2010-05-22 13:46:52

Banki stale poszerzają swoją ofertę produktową. Zgodnie z zasadami nowoczesnej sprzedaży wyodrębniają na rynku coraz to nowe grupy odbiorców. Sytuacja ta dotyczy także studentów. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba instytucji oferujących konta i kredyty przeznaczone specjalnie dla tej grupy docelowej. Dzisiaj przedstawiamy studenckie karty kredytowe-sprawdź, co oferują banki!

Plastikowy pieniądz staje się w Polsce coraz bardziej popularny.. Nie przeszkadzają temu gorsze gospodarczo czasy, w tym także negatywne efekty ostatniego kryzysu finansowego. liczba wydawanych kart kredytowych stale rośnie.
 
Banki coraz częściej wyodrębniają na rynku nowe nisze, których zapełnienie wiąże się z konstrukcją odrębnej oferty. Taką niszą jest właśnie rynek studenckiej braci, studentów specjalną ofertą karty kredytowe dla żaków. Czy warto po nie sięgnąć? W jakim celu student może korzystać z popularnego plastyku? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze oferty? Comperia.pl odpowiada na wszystkie pytania!
 
Studencie karty kredytowe – dla kogo wymarzony plastik?
Docelową grupą odbiorców studenckich kart są osoby w wieku 19 – 25 lat, uczestniczące w procesie edukacji na poziomie wyższym. Niemniej jednak, posiadanie statusu studenta nie daje prawa do otrzymania karty kredytowej, a jedynie taką możliwość.
 
Pierwszym krokiem do uzyskania nawet najprostszego plastyku jest wykazanie się regularnymi dochodami – przeważnie bez względu na ich źródło. Mogą to być zatem zarówno stypendia naukowe i socjalne, wynagrodzenie otrzymywane w ramach wykonywanych zleceń jak i miesięczne przelewy od rodziców.
 
Warunkiem koniecznym jest jednak ich udokumentowanie, a najprostszą jego formą wyciągi z posiadanego rachunku osobistego. Jeżeli uzyskiwane wpływy są systematyczne bank prawdopodobnie sam zgłosi się do Ciebie z ofertą wydania karty kredytowej. Politykę taką prowadzą chociażby mBank czy Polbank.
 
Studenckie karty kredytowe – czy studentom są naprawdę potrzebne?
Możliwość uzyskania dodatkowego kredytu jest opcją, którą z pewnością dobrze jest posiadać – nawet na tzw. wszelki wypadek. Z drugiej strony jednak wielu studentów może zastanawiać się nad sensem obciążania się dodatkowymi kosztami.
 
Lata studiów są najlepszym okresem do wyjazdów zagranicznych. Udział w wymianach studenckich, a nawet weekendowe podróże wiążą się jednak z koniecznością rezerwacji biletów lotniczych i kolejowych oraz noclegów. Tu zaś zaczynają się problemy – bez karty kredytowej zakup danych usług przez internet może okazać się bardzo utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Posiadanie nawet najzwyklejszego plastyku znacznie ułatwia zatem wszelkie formalności.
 
Możliwość skorzystania z dodatkowego kredytu jest także atutem w przypadku nagłych i niespodziewanych wydatków. Brak konieczności wypełniania w pośpiechu wniosków o kredyt gotówkowy oraz ponownego udokumentowania uzyskiwanych dochodów wiąże się ze znaczą oszczędnością czasu. Studencką kartę kredytową warto więc posiadać. Jak zatem uzyskać maksimum funkcjonalności przy minimum ceny? Comperia.pl prezentuje ranking najlepszych kart dla studentów.
 
Studenckie karty kredytowe – gdzie po najtańszy plastik.
Przy sporządzaniu rankingu pod uwagę wzięto wyłącznie zwykłe karty kredytowe z limitem w wysokości 5 tys. zł. W większości przypadków są to jedyne plastyki osiągalne dla danej grupy klientów.W zależności od sposobu korzystania z karty poniżej zaprezentowano dwa zestawienia. W każdym z nich uwzględniono 5 najlepszych produktów na rynku – pod względem oprocentowania oraz opłaty za wydanie.
 
W pierwszym przypadku są to produkty skierowane do osób zadłużających się rzadko, ale na wyższe kwoty, których spłata nie mieści się w okresie bezodsetkowym. W drugim przypadku natomiast założono, iż student zawsze spłaci całość zobowiązania w wyznaczonym okresie – tym samym uniknie konieczności zapłaty odsetek.
 
Studenckie karty kredytowe – ranking oprocentowania
Lp.
Nazwa banku
Oprocentowanie
Opłata za wydanie
1
12,50 proc.
60,00 zł
54 dni
2
BOŚ Bank
14,50 proc.
90,00 zł
55 dni
3
Meritum Bank
15,90 proc.
90,00 zł
54 dni
4
mBank
16,00 proc.
58,00 zł
54 dni
5
AIG Bank
17,00 proc.
46,80 zł
54 dni
 
Studenckie karty kredytowe – ranking opłaty za wydanie
Lp.
Nazwa banku
Opłata za wydanie
Oprocentowanie
Okres bezodsetkowy
1
0,00 zł
17,00 proc.
54 dni
2
mBank
0,00 zł
19,00 proc.
54 dni
3
Polbank EFG
0,00 zł
19,90 proc.
56 dni
3
Eurobank
0,00 zł
19,90 proc.
56 dni
5
Bank BGŻ
0,00 zł
20,00 proc.
51 dni
 
Na podstawie powyższych zestawień można jednoznacznie stwierdzić, iż na rynku znajduje się wiele atrakcyjnych ofert, spośród których każdy student może wybrać coś dla siebie. W zależności od sposobu korzystania z plastyku w pierwszej kolejności pod uwagę należy wziąć albo oprocentowanie kredytu bądź albo za wydanie karty.
 
Warto jednak zwrócić także uwagę na możliwość zwrotu uiszczonej za wydanie karty opłaty. W większości banków opcja ta uzależniona jest od przekroczenia ustalonego poziomu transakcji, np. 500 złotych w ciągu pierwszych trzech miesięcy użytkowania.
 
Ostatecznie, ważnym parametrem jest także okres bezodsetkowy. Niemniej jednak, niewielkie różnice w tym zakresie pomiędzy ofertami poszczególnych banków nie odgrywają zasadniczej roli w zakresie oceny atrakcyjności oferty.
 
Michał Kwiatkowski
Comperia.pl
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam