06.06.2012, 14:30

Stopy procentowe w czerwcu na niezmienionym poziomie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 5 głosów)

Po dwudniowym posiedzeniu, w dniach 5-6 czerwca 2012 roku, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła pozostawić stopy procentowe na poziomie z ubiegłego miesiąca. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

Stopy procentowe będą w czerwcu na takim samym poziomie jak w maju. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 4,75 proc., stopa lombardowa 6,25 proc., depozytowa 3,25 proc., a stopa redyskonta weksli 5 proc.

W ubiegłym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe by sprowadzić wskaźnik inflacji do poziomu celu inflacyjnego- cel Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. (z maksymalnym odchyleniem o 1 pkt proc. w górę i w dół). Wg ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kwietniu rok do roku wyniosła 4 proc., a więc wciąż powyżej zakładanego celu (maksymalnie 3,5 proc.).

W najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej zapewne nie zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych i będzie z uwagą przyglądać się m.in. wskaźnikowi inflacji.

Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w maju na niezmienionym poziomie nie wpłynie na zmiany wysokości rat kredytów hipotecznych. Warto jednak pamiętać, że po ostatniej podwyżce stóp procentowych, rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na 300 tys. zł wzrosła o ok. 30 zł. Ten wzrost raty klienci mogą odczuć w tym lub przyszłym miesiącu, gdyż poszczególne banki w różnych odstępach czasu aktualizują stopę WIBOR, od której zależy oprocentowanie i rata kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty