28.10.2010, 08:56

Stopy bez zmian, raty kredytów (na razie) też

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie podwyższać stóp procentowych. To oznacza, iż podstawowa stopa procentowa nadal wynosi 3,5 proc. Do poziomu 3,5 proc. (z 3 proc.) podwyższono natomiast stopę rezerw obowiązkowych. Co te decyzje oznaczają dla nas?
Odpowiedź brzmi-nic poważnego. Stopa rezerw obowiązkowych informuje, jaki procent zdeponowanych w instytucji pieniędzy musi zostać wpłacone na depozyt w Narodowym Banku Polskim zabezpieczającym jej wypłacalność. Podwyżka tej stopy o 0,5 pkt proc. oznacza, że 0,5 proc. mniej pieniędzy banki będą mogły przeznaczać na cele kredytowe. Być może, choć niekoniecznie, wpłynie to na niewielki spadek aktywności kredytowej instytucji.
 
Utrzymanie referencyjnej stopy procentowej na poziomie 3,5 proc. informuje kredytobiorców, iż nie powinni oni oczekiwać zmian w wysokości rat ich zobowiązań. Oprocentowanie kredytów opiera się na stopie WIBOR 3M (oprocentowanie nominalne to suma właśnie tej stopy procentowej i marży narzuconej przez bank), określającej, na jakich warunkach odbywa się wzajemne udzielanie sobie pożyczek na rynku międzybankowym. Wartość tej stopy mniej więcej podąża za wysokością referencyjnej stopy NBP. Od dobrych kilku miesięcy WIBOR 3M przebywa w korytarzu 3,80 - 3,86 proc.
Wielu ekonomistów twierdzi natomiast, że już za miesiąc, podczas następnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, nic nie uchroni już Polaków przed podwyżką stopy referencyjnej. Przemawia za tym przede wszystkim wzrastająca inflacja i nadzwyczaj dobre wyniki naszej gospodarki. Takie oczekiwania rynku sprawią na pewno, że rynkowa stopa procentowa wzrośnie a to wcześniej, czy później (w zależności od zapisów umowy kredytowej klienta ) sprawi, że raty kredytów złotowych wzrosną.
 
Z drugiej strony wzrost stóp procentowych może przyczynić się do umocnienia złotego, a co za tym idzie obniżki wysokości rat kredytów walutowych.
 
Jak zmieni się wysokość Twojej miesięcznej raty jeśli stopy procentowe wzrosną?
 
Kredyt na 300 tys. zł, w PLN, na 30 lat, raty równe.
Marża kredytu: 1,72 proc. (aktualna średnia marża na rynku), WIBOR 3M: 3,86 proc. Oprocentowanie nominalne wynosi zatem obecnie 5,58 proc.
Uwaga! Przyjęliśmy założenie, iż wzrost referencyjnej stopy NBP spowoduje taki sam wzrost stopy WIBOR 3M.
 
 
Wysokość raty
Aktualnie
1 718,50 zł
Po podwyżce stopy procentowej
 
o 0,25 pkt proc.
1 766,00 zł
o 0,5 pkt. proc.
1 814,00 zł
O 0,75 pkt proc.
1 863,00 zł
 
 
Mikołaj Fidziński
Analityk Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.10.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora