03.09.2009, 16:08

Spiesz się! Oprocentowanie lokat spada

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

LOKATY TERMINOWE - TRENDY Comiesięczna analiza oprocentowania lokat bankowych sporządzana przez Comperia.pl wskazuje, że dla najpopularniejszych terminów zyski z depozytów systematycznie spadają. Jeśli więc ktoś chce założyć dobrze oprocentowaną lokatę bankową nie powinien zwlekać. Zniechęceni trendem spadkowym oprocentowania klienci mogą także zastanowić się nad inwestycją w fundusze.

Jeszcze na początku tego roku na lokacie 6-miesięcznej można było otrzymać odsetki powyżej 7 proc. w skali roku. Banki walczyły o pieniądze klientów z uwagi na bardzo małą płynność rynku międzybankowego. Depozyty klientów były zatem dla banków źródłem budowania bazy kapitałowej i ewentualnie akcji kredytowej. Chociaż ta ostatnia mocno zmalała od czasu rozpoczęcia kryzysu finansowego.

Dziś jednak sytuacja na rynkach finansowych i w realnej gospodarce ma się lepiej. Widać to również po oprocentowaniu lokat bankowych, które od kilku miesięcy systematycznie spada. Coraz więcej banków rezygnuje z płacenia wygórowanych stawek za pieniądze inwestowane na depozytach. Obecnie na lokacie 1-miesięcznej można zarobić „jedyne” 4-5 proc. Więcej banki zaoferują jeśli zamrozimy pieniądze na dłuższy okres czyli 9 lub 12 miesięcy. Na rocznym depozycie jesteśmy jeszcze w stanie zarobić (zależnie od inwestowanej kwoty) od 5,76 proc. do 6,2 proc.

Jeśli więc oprocentowanie lokat systematycznie spada to może przyszedł czas na inwestowanie w fundusze inwestycyjne? Coraz więcej klientów wpłaca pieniądze na tego typu instrumenty inwestycyjne. Najlepsze fundusze dały już w tym roku zarobić kilkadziesiąt procent. To wyraźnie wpływa na wyobraźnię inwestorów. Z funduszami należy jednak postępować ostrożnie - lepiej inwestować ratami, tak by nie wpłacić wszystkiego na tzw. górce cenowej. Korekty, które zdarzają się nawet w czasie hossy pozwolą w takim przypadku wejść na rynek przy niższych wycenach funduszy i zarobić więcej. A w tym samym czasie pieniądze niech pracują na najlepszych lokatach bankowych.

 

Średnie oprocentowanie lokat o wartości 1 tys. zł*

 


Średnie oprocentowanie lokat o wartości 5 tys. zł*

 

 

Średnie oprocentowanie lokat o wartości 10 tys. zł*

 

Karol Wilczko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.09.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora