07.05.2008

Służebność osobista

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 3     / 10 (oddano 1 głosów)

Chcemy rozbudować dom, ale w księdze wieczystej jest wpisana służebność osobista na rzecz rodziców. Czy dostaniemy w tej sytuacji kredyt?

Wraz z małzonką zamierzamy rozbudować dom. Żona jest jego właścicielką - nabyła go jeszcze przed ślubem. Czy jest mozliwośc uzyskania kredytu hipotecznego na finansowanie tej inwestycji? Na jakich zasadach? Zaznaczam jednak, że w domu obecnie mieszkają również rodzice żony. Mają oni służebność osobistą na mieszkanie w domu do śmierci. Prosimy o odpowiedź.Comperia odpowiada:

Kwestia możliwości uzyskanie kredytu hipotecznego ogólnie rzecz biorąc sprowadza się do wyniku analizy dwóch elementów:
1) zabezpieczenia kredytu (chodzi przede wszystkim o nieruchomość)
2
) zdolności kredytowej, czyli oceny banku możliwości spłacania kredytu przez klientaW Państwa przypadku należy się skupić na kwestii nieruchomości. Po pierwsze właścicielem jest żona, a do kredytu przystąpią Państwo wspólnie. Ten fakt nie stanowi jednak żadnej przeszkody. Mniej korzystnie wygląda sprawa związana ze służebnością, a więc z dozgonnym prawem do korzystania z wyznaczonej części nieruchomości (w tym wypadku przez rodziców) niezależnie od tego kto jest jej właścicielem (np. po sprzedaży domu). Otóż ta sytuacja utrudnia potencjalną sprzedaż nieruchomości przez bank w sytuacji kiedy mieliby Państwo kłopoty z obsługą kredytu. Bank miałby trudność ze znalezieniem nabywcy (zainteresowanie nieruchomością ze służebnością osobistą jest ze zrozumiałych względów ograniczone), a więc nie byłby zainteresowany w zaakceptowaniu tej formy zabezpieczenia kredytu.

Podsumowując trudno będzie znaleźć bank, który w tej sytuacji udzieli Państwu kredytu. Rozwiązaniem jest oczywiście zabezpieczenie kredytu na innej nieruchomości, ale niewiele osób niestety ma taką możliwość.

Pozdrawiamy,

Comperia.pl

Napisz do nas: klienci@comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.05.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4366 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora