19.07.2010, 11:50

Słabszy dolar zmniejsza raty-Kredytometr Comperii

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ostatni tydzień na rynku kredytów hipotecznych był nietypowo spokojny. Nie było już zaskakujących zmian kursów walutowych czy też spektakularnych wzrostów lub spadków rat kredytowych. Gdyby nie osłabienie amerykańskiego dolara, można by wręcz uznać minione kilka dni za nudne. Atmosfera iście wakacyjna, lecz to tylko pozory...
Raty stoją w miejscu
Fala letnich upałów nie zachęca do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Raty większości kredytów hipotecznych również „postanowiły” odpocząć i w porównaniu do poprzedniego tygodnia pozostały na zbliżonym poziomie. Dla kredytobiorców spłacających zadłużenie w walutach obcych to coś nowego, gdyż zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich tygodni były prawdziwą huśtawką – kilkudniowe wahania wysokości rat kredytowych sięgały nawet 50 zł. Jedynie rata modelowego kredytu dolarowego (200 tys. zł, okres spłaty 30 lat, LTV=80%) zanotowała spadek o 18 zł, jednak zmianę tę odczuł niewielki odsetek spłacających, ponieważ dolar amerykański jest najmniej popularną walutą kredytową spośród analizowanej czwórki. Jak pokazał raport AMRON-SARFiN kredyty w złotych, euro i frankach szwajcarskich stanowiły aż 99,8 proc. wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w I kwartale 2010 roku.
 
Maleje siła dolara
Przyczyną spadku wysokości raty kredytu dolarowego jest deprecjacja amerykańskiej waluty. Kurs spłaty na parze USD/PLN zmalał o 6 gr, jednak taka tendencja jest zgodna z długoterminowymi oczekiwaniami. Nastroje inwestorów w strefie euro powoli ulegają poprawie, zaś dysproporcja pomiędzy perspektywami tempa rozwoju gospodarczego w Europie i USA zmniejsza się – dlatego euro odzyskuje swoją siłę w stosunku do dolara. Powinien skorzystać na tym również złoty. Długoterminowe prognozy dla polskiej waluty są optymistyczne. Szwajcarski bank UBS uznał złotego za „fundamentalnie niedowartościowanego”. Z kolei z ankiety Bloomberga wynika, że średnie przewidywania względem kursu EUR/PLN na koniec tego roku oscylują wokół 3,87 zł (obecnie 4,13 zł). Taka zmiana przełożyłaby się na spadek wartości kredytów hipotecznych wyrażonych w złotych.
 
Stopy dla euro konsekwentnie w górę
Koszt pożyczek w euro na londyńskim rynku międzybankowym rośnie niemal nieprzerwanie od początku maja tego roku, jednak prawdziwa zwyżka przypada na lipiec. W ciągu minionych trzech tygodni LIBOR EUR 3M wzrósł z około 0,7 proc. na 0,8 proc. Taka sytuacja jest wynikiem zawirowań wokół strefy euro i problemów finansowych kilku europejskich państw. Ostatnie wzrosty można tłumaczyć oczekiwaniem na wyniki tzw. stress-testów przeprowadzonych w największych bankach w Europie, które mają zostać opublikowane w tym tygodniu. Testy pokażą, czy banki będą w stanie przetrwać w razie pogłębienia się kryzysu.
 
Stopy procentowe dla pozostałych walut kredytowych zachowują się stabilnie.

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

słabszy dolar

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
słabszy dolar
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

słabszy dolar

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.07.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora