20.09.2011, 14:26

Sierpień pod znakiem rezygnacji z CHF i spadków marż kredytów hipotecznych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Tak najkrócej można skomentować wydarzenia, które działy się w obszarze bankowości hipotecznej. Kredyty hipoteczne denominowane do franka szwajcarskiego praktycznie przestały być dostępne. Malejące średnie marże mają za zadanie utrzymać ruch na tym rynku i nie dopuścić do jego wyhamowania w sytuacji, gdy znikają kolejne preferencyjne warunki kredytu dostępnego w ramach Rodziny na Swoim.

Niepokój, jaki zapanował wśród osób zadłużonych we franku szwajcarskim po niespodziewanie dużych zmianach kursu tej waluty, przyniósł również niemałe zmiany w segmencie bankowości hipotecznej.

Z finansowania zakupu nieruchomości kredytem denominowanym do franka szwajcarskiego zrezygnowały w sierpniu trzy banki: Alior Bank, mBank oraz MultiBank, pozostawiając na polu bitwy jedynie Nordea Bank, PKO BP oraz Bank BPH.
 
W wyniku podjętych przez te banki decyzji, średnie marże kredytów frankowych w kwocie 300 tys. zł stanowiącej 80 proc. wartości nieruchomości w ramach oferty standardowej spadły z 5,85 proc. do poziomu 4,62 proc. zaś pakietowej wzrosły do poziomu 4,84 proc.

 

malejące średnie marże kredytów hipotecznych

 

Przeciętny koszt finansowania w złotych polskich w przypadku ofert standardowych, jak i pakietowych nieznacznie się obniżył i ukształtował na poziomie odpowiednio 2,04 proc. oraz 1,18 proc. Z oferty dedykowanej klientom indywidualnym wycofał się bank HSBC.
 
Podobnie zachowały się średnie marże kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego. W minionym miesiącu spadły do poziomu 6,08 proc. (wcześniej 6,17 proc.) oraz 4,88 proc. (wcześniej 4,99 proc.).

Od kredytów udzielanych w walucie strefy euro banki w ramach kredytów standardowych pobierają obecnie o 0,04 pkt. proc. wyższe marże w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wynoszą one średnio 3,19 proc. W przypadku ofert promocyjnych, marże kredytów denominowanych do euro nieco spadły i ukształtowały się na poziomie 2,02 proc.

malejące średnie marże kredytów hipotecznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak oceniają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl, wejście w życie nowelizacji ustawy dotyczącej rządowego programu dopłat Rodzina na Swoim (co nastąpiło przed kilkunastoma dniami), może mieć wpływ na dalsze obniżki kosztów tradycyjnych kredytów hipotecznych.

Banki, by przejąć klientów zainteresowanych głównie tą formą finansowania zakupu nieruchomości, będą musiały ponownie podjąć walkę z konkurencją i kusić niskimi marżami czy kosztami około kredytowymi.
Natalia Czaplewska
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.09.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora