RPP nie zmienia stóp procentowych

2012-09-06 10:07:19

Na dwudniowym posiedzeniu w dniach 4 i 5 września 2012 roku, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Od maja 2012 roku wysokość stóp procentowych pozostaje na tych samych poziomach. Oznacza to, że stopa referencyjna wciąż wynosi 4,75 proc., stopa lombardowa 6,25 proc., depozytowa 3,25 proc., a stopa redyskonta weksli 5 proc.

Na rynku pojawiały się głosy o możliwościach obniżki stóp procentowych, jednak Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na taki krok. Warto jednak podkreślić, że wnioski o obniżenie stóp procentowych były już poddawane pod głosowanie na lipcowym posiedzeniu decyzyjnym.

Brak obniżki stóp procentowych w tym miesiącu powinien sprzyjać powrotowi inflacji do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Dla przypomnienia wynosi on 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę i w dół. Inflacja powinna więc być w przedziale 1,5-3,5 proc. Ostatni odczyt inflacji rok do roku za lipiec wyniósł 4 proc. i wciąż pozostaje powyżej celu inflacyjnego.

Mimo braku decyzji o obniżce stóp procentowych kredytobiorcy mogą odczuć pewną ulgę. Rynek oczekuje spadku stóp procentowych w najbliższych miesiącach czego dowodem może być choćby międzybankowa stopa WIBOR 3M, której spadki można zauważyć od kilku dni. Dzięki temu przy najbliższej aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych przez banki, zostanie ono zrewidowane w dół.

Niższe oprocentowanie kredytów oznacza niższą ratę, a więc spadek miesięcznego obciążenia budżetu domowego z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Aktualny spadek stopy WIBOR 3M przekłada się na spadek raty modelowego kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, zaciągniętego 3 lata temu o ponad 28 zł miesięcznie.

Według ostatnich danych raportu AMRON – SARFiN za drugi kwartał 2012 r. aż 95 proc. nowo udzielonych kredytów stanowiły te w złotych. Zarówno osoby, które w ostatnim czasie zaciągnęły kredyt hipoteczny jak i te, które spłacają go już od kilku lat będą mogły wpłacać do banku niższe raty swoich zobowiązań. Jeśli w najbliższych miesiącach RPP obniży stopy procentowe, niewykluczony jest dalszy spadek stopy WIBOR i w konsekwencji rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz