03.07.2013, 13:44

RPP nadal tnie stopy procentowe

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Na zakończonym dzisiaj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała się obniżyć ogłaszane przez siebie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Tym samym główna stopa procentowa obowiązująca w Polsce wynosi obecnie 2,5 proc. i jest najniższa w historii

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała, że od 4 lipca stopy procentowe będą niższe o kolejne 0,25 pkt. proc. Stopa referencyjna wyniesie zatem 2,50 proc., lombardowa 4 proc., depozytowa 1 proc., a stopa redyskonta weksli 2,75 proc.

Od ostatniego spotkania Rady nie zmieniły się znacząco uwarunkowania, jeśli chodzi o perspektywy inflacji. Nadal wskaźnik CPI znajduje się na bardzo niskim poziomie. W maju było to 0,5 proc. (r/r), o 0,3 pkt. proc. mniej niż w kwietniu i o 1 pkt. proc. mniej niż dolna granica celu inflacyjnego NBP (dane za czerwiec zostaną opublikowane w połowie miesiąca).

Podjęta dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest korzystna dla posiadaczy kredytów hipotecznych wyrażonych w polskim złotym. Każda zmiana stóp procentowych dokonywana przez polski bank centralny wpływa bezpośrednio na kształtowanie się rynkowej stopy procentowej WIBOR, na której opiera się oprocentowanie kredytów zaciąganych w bankach.

Najczęściej rynek już wcześniej dyskontuje zmiany w polityce pieniężnej (nie zawsze właściwie). Zakładając jednak, że kolejna obniżka wpłynie na wartość WIBOR-u 3M i spadnie on do wartości 2,6 proc., rata modelowego kredytu na 30 lat, na 300 tys. zł, zaciągniętego w styczniu 2009 r. z marżą 2,3 proc. wyniesie 1623,52 zł. Oznacza to, że posiadacz takiego zobowiązania będzie płacił co miesiąc prawie 409 zł mniej, w porównaniu z październikiem 2012 roku.

Banki próbują rekompensować sobie spadek oprocentowania kredytów hipotecznych poprzez nieśmiałe podwyższanie marż (m. in. PKO PB, MultiBank, mBank, Deutsche Bank). Trudno ocenić, czy inne instytucje również pójdą tym śladem, ale zmiany te na pewno nie zwiększą zainteresowania Polaków kredytami, tym bardziej, że od stycznia 2014 roku ponownie zaostrzone zostaną kryteria ich przyznawania.

Obniżka stóp procentowych jest złą informacją dla oszczędzających. W krótkim czasie można się spodziewać dalszego spadku średniego oprocentowania lokat bankowych. W październiku 2012 roku, czyli przed pierwszą obniżką stóp, parametr ten dla półrocznych depozytów na 5 tys. zł wynosił 4,48 proc. Obecnie przyjmuje wartość 2,51 proc.

Wciąż jednak oprocentowanie kilku ofert lokat znacząco przewyższa wskaźnik inflacji CPI. Wybierając najlepsze oferty lokat jesteśmy w stanie uzyskać realną stopę zwrotu rzędu 2-3 proc.
Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.07.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty