16.11.2011, 10:57

Rośnie inflacja - czy banki podniosą oprocentowanie lokat?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Dane GUS o inflacji w październiku okazały się wyższe niż spodziewali się analitycy finansowi. W ubiegłym miesiącu, w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, ceny wzrosły przeciętnie o 4,3 proc. Prognozowano wzrost o 4,0 proc.

Wyższa inflacja zmniejszyła szanse na to, że Rada Polityki Pieniężnej szybko rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Tym samym, możliwości obniżenia rat kredytów w złotych w perspektywie najbliższych kilku miesięcy są, niestety, mało prawdopodobne. Z drugiej strony, wzrosła szansa na pojawienie się okazji do korzystnego ulokowania oszczędności.

Krótkoterminowe stopy (3-,6-miesięczny WIBOR) rosną systematycznie od połowy ubiegłego roku. W tym tygodniu osiągnęły najwyższe poziomy od stycznia 2010 r., tuż poniżej 5 proc. W takich warunkach trudno oczekiwać, że raty kredytów – oparte o owe stopy – zaczną maleć. Jednocześnie, banki będą starały się zachęcić klientów do lokowania oszczędności proponując wyższe oprocentowanie lokat.

Poprawę ofert banków jeśli chodzi o oprocentowanie lokat wymuszą nie tylko opublikowane dane o inflacji. Ważnym elementem jest również zachowanie rynkowych stóp procentowych oraz sytuacja w zakresie płynności na rynku międzybankowym.

Banki coraz aktywniej walczą o kurczące się zasoby pieniądza. Obrazuje to wzrost rynkowych stóp procentowych, pomimo perspektywy osłabienia koniunktury oraz oczekiwań na obniżki stóp NBP.

Sytuację potęgują narastające problemy kolejnych krajów strefy euro. Groźba bankructwa Włoch czy Hiszpanii, zwiększa niepewność i obniża zaufanie na rynkach finansowych, co powoduje wzrost stawek za pożyczki udzielane przez banki między sobą.

Alternatywą dla banków jest zdobycie środków od klientów detalicznych, a najlepszym sposobem, by to osiągnąć wprowadzenie ciekawej oferty depozytów. Tendencję do zwiększania oprocentowania lokat można zaobserwować już teraz. Ostatnio na podwyżkę zdecydowały się m.in. FM Bank, Toyota Bank czy Meritum Bank. Wszystko wskazuje na to, że inne banki również pójdą w ich ślady.

Zmiana oprocentowania lokat bankowych:
Bank
Lokata
Wcześniejsze oprocentowanie
Obecne oprocentowanie
Meritum Bank
lokata 6-miesięczna z dzienną kapitalizacją odsetek
5,90%
6,01%
FM Bank
Ekstra Lokata na 6- miesięcy z dzienną kapitalizacją odsetek
6,02%
6,07%
Toyota Bank
Lokata Kapitalna na 6- miesięcy z dzienną kapitalizacją
5,25%
6,1%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Sytuacja na rynku depozytów poprawia się, mimo zapowiedzi likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Obecnie warto rozważyć lokowanie oszczędności na krótsze terminy i czekać na pojawianie się atrakcyjniejszych propozycji w przyszłości.

Damian Rosiński

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.11.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Comperia.pl poleca
1970-01-01
 
Zobacz dyskusje na forum