Rolować starą lokatę czy lepiej poszukać nowej?

2009-10-06 13:04:02

Wkrótce kończy się okres trwania mojej lokaty. Co dalej? Czy pozwolić, aby bank automatycznie zrolował ją na kolejne kilka tygodni lub miesięcy, czy może jednak przyjrzeć się bliżej ofercie innych banków? Comperia podpowiada, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Odpowiedź jest prosta. Zawsze warto być zorientowanym o aktualnej sytuacji na rynku. Zdobycie informacji o bieżącej ofercie produktów oszczędnościowych w innych bankach nic nie kosztuje i nie wymaga wielkiego wysiłku. A przecież chodzi tutaj o nasze pieniądze. Potrzebne są tylko chęci i tutaj właśnie pojawia się podstawowy problem.
 
Wiele osób powierza bankom niejednokrotnie całe swoje oszczędności i po założeniu lokaty przestaje się interesować wysokością jej oprocentowania. Lokata automatycznie rolowana jest na kolejne okresy, co jest dla klientów bardzo wygodne. Nie trzeba pamiętać o dniu wygaśnięcia lokaty ani podpisywać nowych umów. Banki ten fakt skrzętnie wykorzystują i często zmieniają wysokość oprocentowania swoich produktów depozytowych. Rzadko zdarza się, aby ta sama lokata była liderem przez kolejnych kilka czy kilkanaście miesięcy. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy banki toczyły między sobą istną „wojnę depozytową”, wysokość oprocentowania lokat zmieniała się z dnia na dzień. Wydaje się więc mało prawdopodobne, aby aktualnie najkorzystniejsza lokata przyniosła nam po zrolowaniu najwyższe możliwe do uzyskania odsetki.
 
„Zmienne” stałe oprocentowanie
Przy automatycznym rolowaniu lokaty na następny okres czyha na nas mały haczyk, z istnienia którego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Otóż wpłacając pieniądze na lokatę o stałym oprocentowaniu – z reguły oferują one wyższe odsetki – wysokość oprocentowania jest stała tylko w trakcie trwania jej pojedynczego okresu. W dowolnym momencie bank może bez naszej wiedzy obniżyć oprocentowanie lokaty i po przedłużeniu jej na kolejny okres, naliczać odsetki zgodnie z niższą stopą.
 
Uwaga na konta oszczędnościowe
Ponadto, wysokość oprocentowania powinniśmy kontrolować na bieżąco, jeżeli swoje pieniądze trzymamy na koncie oszczędnościowym i lokacie o zmiennym oprocentowaniu. Bank może dobrowolnie manipulować oprocentowaniem tych produktów, zaś nowa stawka będzie nas obowiązywała natychmiast po wprowadzeniu zmian przez bank.
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam