06.11.2012, 20:38

Razem taniej, czyli kredyt konsolidacyjny krok po kroku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.2     / 10 (oddano 6 głosów)

Kredyty gotówkowe, limity w koncie, czy też karty kredytowe wymagają od klienta comiesięcznego wpłacania określonej kwoty pieniędzy. Wszystko oczywiście jest jak najbardziej w porządku do czasu, kiedy nie pojawią się pierwsze problemy z utrzymaniem swojej płynności finansowej. Gdy taka sytuacja wystąpi, wtedy konieczne jest jak najszybsze zrekonstruowanie posiadanego portfela kredytowego. Pomocne w tym względzie okazują się kredyty konsolidacyjne. Oto kilka podpowiedzi - jak połączyć swoje zobowiązania w jedno, i jakie kroki w tym celu należy wykonać.

Kredyty konsolidacyjne, jak sama nazwa wskazuje, polegają na konsolidacji, czyli łączeniu kilku zobowiązań w jedno. Dzięki takiej konstrukcji klient nie tylko może liczyć na obniżenie wysokości swojego miesięcznego obciążenia spowodowanego spłacaniem rat kredytowych, ale także otrzymuje możliwość pilnowania tylko jednego terminu płatności. Aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny należy jednak wykonać następujące czynności.

Na jaką kwotę mogę liczyć?

Zanim zaczniemy załatwiać wszelkie formalności związane z kredytem konsolidacyjnym, najpierw powinniśmy zbadać swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć i czy jest ona wystarczająca, aby w pełni pokryć nasze aktualne zadłużenie. Zdolność kredytowa zależy od wysokości osiąganego wynagrodzenia oraz sposobu jej wyliczania w konkretnym banku. Dlatego ważne jest, aby przed podpisaniem umowy o kredyt konsolidacyjny porównać oferty przynajmniej kilku instytucji.

Przygotuj wszystkie umowy kredytowe

Kiedy już ustalimy maksymalną wysokość kwoty konsolidacji, powinniśmy zebrać wszystkie umowy dotychczas zaciągniętych zobowiązań oraz ewentualne salda zadłużenia w poszczególnych instytucjach. W ten sposób bank udzielający nam konsolidacji będzie wiedział jaką kwotę i na jakie konto należy przelać, aby spłacić nasze zadłużenia u innych podmiotów.

Bardzo często do kredytów konsolidacyjnych jest dołączana możliwość wzięcia dodatkowej gotówki. Jest to bardzo korzystna opcja w przypadku spłaty zadłużenia na karcie kredytowej, której w wybranych bankach nie da się skonsolidować.

Procedura

Kiedy już zgromadzimy wszystkie dokumenty, nie pozostaje nam nic innego jak tylko uruchomić całą procedurę kredytową. W tym celu należy udać się do wybranego wcześniej banku z kompletem zawartych wcześniej umów kredytowych (ewentualnie z ustalonymi wcześniej saldami zadłużenia w poszczególnych instytucjach) i złożyć odpowiedni wniosek kredytowy. Następnie po jego pozytywnym rozpatrzeniu podpisać stosowną umowę o kredyt konsolidacyjny i cieszyć się jedną niższą ratą.

Choć na pierwszy rzut oka formalności związane z załatwieniem kredytu konsolidacyjnego mogą wydawać się nieco skomplikowane, to w rzeczywistości wcale takie nie są. Cała procedura zaciągania tego typu zobowiązania na ogół nie zajmuje więcej niż 2-3 dni robocze. Warto poświęcić tyle czasu, ponieważ dzięki temu nie tylko usystematyzuje się swoje zobowiązania, ale także zmniejszy się obciążenie swojego domowego budżetu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe