08.12.2011, 09:38

Raty w złotych nie spadną. RPP nie zmieniła stóp.

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Kredytobiorcy nie mogą, więc liczyć na obniżenie rat pożyczek w złotych. Co więcej, zapowiada się, że podobne wsparcie nie nastąpi szybko. Obniżki stóp RPP oddalają się.

Na ostatnim w tym roku posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP – referencyjna – wynosi więc nadal 4,5 proc. Rynek nie spodziewał się innej decyzji.

Utrzymanie parametrów polityki pieniężnej na dotychczasowym poziomie oznacza, że nie nastąpi oczekiwana przez kredytobiorców ulga w spłacie kredytów. Co gorsza, krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe (WIBORy) nie przestają rosnąć, a to na nich opierają się kredyty zaciągane w bankach.

Stopy banku centralnego są ich podstawowym wyznacznikiem, ale najczęściej rynek już wcześniej dyskontuje zmiany w polityce pieniężnej. Nie zawsze właściwie. Decyzja zawsze należy do dwunastoosobowego gremium członków RPP.

Jeśli jednak brać pod uwagę to, co obecnie dzieje na rynku pieniężnym, wsparcie dla zadłużonych w złotówkach może nie przyjść szybko. W mojej ocenie, stopy procentowe banku centralnego pozostaną na dotychczasowym poziomie przez większą część przyszłego roku. Przeszkodą w obniżaniu stóp są utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja oraz niezmiennie słaby złoty. Słaba waluta podraża ceny towarów sprowadzanych z zagranicy, czym wpływa niekorzystnie na wskaźnik CPI. Trzymanie w ryzach cen dóbr i usług konsumenckich to podstawowe zadanie Rady Polityki Pieniężnej.

Od ostatniego miesiąca wzrost rynkowych stóp procentowych spowodował zwiększenie rat modelowego kredytu na 300 tys. złotych zaciągniętego w styczniu 2008 r. o ok. 25 zł. Nastąpiło tym samym zrównania wysokości obciążenia z tytułu takiego kredytu z podobnym, zaciągniętym we frankach szwajcarskich. Wysokość rat dla takich pożyczek wynosi ok. 1800 zł.

Ewentualne umocnienie złotego pod koniec roku, przy założeniu utrzymania rynkowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie spowoduje, że przejściowo frankowicze będą znowu płacili niższe raty niż kredytobiorcy zadłużeniu w rodzimej waluty.

Damian Rosiński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.12.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
mRaty w mBanku.Co sądzicie? 22.2.2016 12:42 przez:
marcinknap
Zakupy sprzętu na raty w RTV EURO AGD 13.2.2015 9:50 przez:
estimo

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zakładać teraz czy jeszcze poczekać? 20.5.2015 9:37 przez:
nastor

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie samochodu w leasingu 11.5.2015 8:41 przez:
pitarek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Limit debetowy dla firm Bank BPH 19.5.2016 11:01 przez:
nastor
Problem ze spłatą kredytu na firmę. 22.5.2015 10:32 przez:
Rupi

forum finansowe dla firm