12.12.2012, 14:39

Raty w karcie sposobem na tańsze zakupy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 6 głosów)

Kupno telewizora, wycieczki zagranicznej, czy świątecznych prezentów oznacza spore koszty. Osoby, które nie dysponują nadwyżkami finansowymi w takich sytuacjach sięgają po produkty kredytowe dostępne w bankach. Jednym rozwiązań jest karta kredytowa, której spłata następuje w systemie ratalnym. Jak to działa?

Wiele osób do zapłaty za świąteczne zakupy wykorzystuje karty kredytowe. W ten sposób zadłużają się w ramach przyznanego przez bank limitu. Ale jak każdy dług, debet na kracie należy spłacić. Można tego dokonać na trzy sposoby. Pierwszy to całkowita spłata zadłużenia powstałego w danym okresie rozliczeniowym. Druga, to spłata tylko minimalnej wymaganej kwoty zadłużenia - zazwyczaj jest to kilka procent 3-5 proc. od wykorzystanej kwoty limitu min. np. 50 zł. I wreszcie trzeci sposób, czyli rozłożenie powstałego zadłużenia na system spłat ratalnych.

O ile dwa pierwsze sposoby są powszechnie znane, to mało osób wie, że zadłużenie na karcie można spłacać w ratach. Aby skorzystać z tej możliwości użytkownik karty powinien poinformować bank, o chęci rozłożenia debetu na raty. W większości przypadków wystarczy tylko telefon na infolinię danej instytucji bądź samodzielna wizyta w najbliższym oddziale. Nie można jednak tego zrobić później niż 2 do 3 tygodni po dacie rozliczenia danej transakcji.

Należy zwrócić uwagę na to, że, w zależności od banku, zarówno kwota, jak i ilość rat na jaką można rozłożyć zadłużenie może się różnić. Na przykład w banku BZ WBK minimalna kwota, którą można spłacać ratalnie wynosi 200 złotych, a liczba rat od 3 do 24. Podobne wartości występują także w banku Credit Agricole, z tymże w tej instytucji minimalna kwota, którą można rozłożyć jest równa 300 złotych.
Po rozłożeniu salda karty kredytowej na system spłat ratalnych, klient będzie otrzymywał zestawienie transakcji, na którym będzie widoczne całkowite zadłużenie oraz wysokość rat, które sam sobie ustanowił. Dalsze korzystanie z karty kredytowej będzie się odbywało na takich samych zasadach jak dotychczas, a każdorazowa spłata raty będzie zwiększała dostępny limit kredytowy.

Po co to wszystko?

Główną zaletą dokonywania spłaty karty kredytowej w systemie ratalnym jest jej niższe oprocentowanie. Klient zapłaci niższe odsetki od swojego zadłużenia. Warto pamiętać, że część banków za udostępnienie możliwości spłaty ratalnej pobiera prowizje. Dlatego, zanim zdecydujemy się na taki krok, dokładnie obliczmy, czy w ogólnym rozrachunku operacja taka rzeczywiście będzie opłacalna.

Inny plus rozłożenia spłaty karty kredytowej na raty związany jest z psychiką samego klienta. Część osób czuje się bardziej zobligowana do spłaty zadłużenia jeśli ma „narzuconą” konkretną sumę pieniędzy, którą co miesiąc musi wpłacać. W ten sposób, dzięki ratom spłata zadłużenia następuje szybciej, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ponoszonych przez klienta kosztów.

Spłata karty kredytowej w systemie ratalnym to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie dość, że umożliwia klientom obniżenie oprocentowania posiadanej karty, to jeszcze w łatwy sposób daje możliwość kupna na raty różnych produktów tj. telewizory, wycieczki, czy sprzęt AGD. Ponadto system ten okazuje się bardzo pomocny w zapanowaniu nad zadłużeniem występującym na karcie.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
mRaty w mBanku.Co sądzicie? 22.2.2016 12:42 przez:
marcinknap
Zakupy sprzętu na raty w RTV EURO AGD 13.2.2015 9:50 przez:
estimo

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zakładać teraz czy jeszcze poczekać? 20.5.2015 9:37 przez:
nastor

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie samochodu w leasingu 11.5.2015 8:41 przez:
pitarek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Limit debetowy dla firm Bank BPH 19.5.2016 11:01 przez:
nastor
Problem ze spłatą kredytu na firmę. 22.5.2015 10:32 przez:
Rupi

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty