Raty równe

Raty równe

Raty równe to system spłaty kredytu, w którym każda rata jest takiej samej wysokości (przy założeniu stałego oprocentowania). Raty równe są także nazywane ratami annuitetowymi.

Czym charakteryzują się raty równe?

Kredytobiorcy zaciągając kredyty lub pożyczki (niezależnie czy np. gotówkowe czy hipoteczne) mogą wybrać system spłaty rat - raty równe bądź raty malejące. Te pierwsze banki wyliczają na podstawie specjalnego wzoru, polegają one na tym, iż każda rata ma tę samą wysokość, a zmienia się wyłącznie proporcja jej części kapitałowej i odsetkowej. Na początki odsetki stanowią nawet 75-80 proc. raty równej, ale z każdą kolejną spłacane jest coraz więcej kapitału a coraz mniej odsetek.

Uwaga - w systemie rat równych wszystkie raty są jednakowej wysokości wyłącznie przy założeniu stałej stopy oprocentowania kredytu. Gdy oprocentowanie kredytu się zmienia (banki oprocentowanie zmienne stosują m.in. przy kredytach hipotecznych), spada lub rośnie także wysokość raty.

Kredytobiorcy obok rat równych mają do wyboru także raty malejące. Ich wysokość z każdym kolejnym miesiącem spada, niemniej przez ok. 1/3 okresu spłaty są wyższe od rat równych, a w pierwszych miesiącach spłaty różnica może sięgać kilkuset złotych. Z tego powodu częściej wybierane przez kredytobiorców są raty równe - jako że początkowo są niższe, lepiej wpływają na zdolność kredytową.

Raty równe a malejące - różnica na liczbach

Jak wspomniano, raty równe na początku okresu spłaty są niższe od rat równych, ale potem sytuacja się zmienia. Przykładowo, w przypadku kredytu na 25 lat na 200 tys. zł o oprocentowaniu 6 proc. w skali roku, raty równe będą miały wysokość 1 288,60 zł, zaś raty malejące od 1 666,67 zł na początku do 670 zł na koniec okresu spłaty. Co bardzo istotne, wybór rat równych oznacza konieczność uiszczenia większej kwoty odsetek w całym okresie spłaty. W przyjętych przykładzie w ramach rat równych łącznie zapłaci się bankowi ok. 186,5 tys. zł odsetek, tymczasem wybierając raty malejące bank zarobiłby 150,5 tys. zł.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking kredytów hipotecznych - lipiec 2017
To już ostatni ranking kredytów mieszkaniowych, jaki dla Was przygotowaliśmy przed obowiązującą od jutra ustawą o kredytach hipotecznych. O tym, czy nowe przepisy znacząco wpłyną na warunki finansowania nieruchomości, przekonamy się już niebawem, tymczasem sprawdziliśmy, co w tym zakresie mają do zaproponowania banki „na 5 minut” przed wejściem w życie nowych przepisów.
Ranking kredytów hipotecznych - maj 2017
Szukasz taniego kredytu hipotecznego, dzięki któremu zamieszkasz na swoim, ale bez nadmiernego obciążania portfela? Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała dla Ciebie podpowiedź. Z naszego najnowszego rankingu dowiesz się, które banki oferowały w maju najkorzystniejsze kredyty na kwotę 150 tys. zł przy okresie spłaty 15 lat.
Ranking kredytów hipotecznych - kwiecień 2017
Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Jednym ze sposobów jej zaspokojenia jest zapewnienie sobie stałego miejsca zamieszkania. Niestety zakup nawet niewielkiej nieruchomości niesie ze sobą konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych. Jedną z metod pozyskania pieniędzy na sfinansowanie takiego celu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła gdzie szukać takich zobowiązań.
Ranking kredytów hipotecznych - marzec 2017
Dom, mieszkanie a nawet działka nad jeziorem - zakup wszystkich tych nieruchomości niesie ze sobą konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych. Niestety wszystkie badania wskazują, że większość Polaków nie dysponuje oszczędnościami, a co za tym idzie większe wydatki finansuje produktami kredytowymi. Specjalnie dla nich porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła gdzie teraz szukać najlepszych takich rozwiązań.
Ranking kredytów hipotecznych - luty 2017
Choć aura za oknem nie sprzyja przeprowadzaniu transakcji na rynku nieruchomości, to warto jednak poświęcić teraz trochę czasu i rozejrzeć się za swoim wymarzonym domem lub mieszkaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że bez względu na to jaka nieruchomość nas interesuje to jej zakup wymaga dużych nakładów finansowych. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego w jednym z banków. Zobaczmy która z instytucji oferuje dziś najlepsze rozwiązania.