Ranking polisolokat. Gdzie po polisę oszczędnościową?

2013-01-04 09:36:07

Do którego banku udać się po polisolokatę? Jak wygląda oprocentowanie najatrakcyjniejszych polis oszczędnościowych? Comperia.pl prezentuje aktualny ranking tych produktów. Tylko dwie dadzą zarobić „na rękę” więcej niż 5 proc. w skali roku.

Aktualnie najwyższe oprocentowanie wśród polisolokat ma półtoraroczna Polisa oszczędnościowa Antidotum PRO z oferty Credit Agricole. W ramach promocji trwającej do końca stycznia 2013 r. oprocentowanie przez cały okres trwania ubezpieczenia/lokaty będzie wynosiło 5,67 proc. w skali roku, co odpowiada aż 7 proc. na standardowej lokacie, z której zyski są objęte podatkiem Belki.

Godna uwagi jest też ta sama polisolokata Credit Agricole, ale na okres jednego roku. Jej oprocentowanie „netto” wynosi 4,86 proc. w skali roku (oprocentowanie porównywalne - 6 proc.). Identycznie oprocentowane są także polisy oszczędnościowe ExtraKomfort na 6 i 12 miesięcy z oferty BNP Paribas.

Nawet wyższe oprocentowanie, bo 5,10 proc. w skali roku (6,30 proc. porównywalne) ma 13-miesięczna Polisolokata z oferty Meritum Banku. Wszystkie wymienione polisy lokacyjne są dostępne tylko dla osób, które posiadają bądź otworzą w danym banku konto osobiste.

TOP5 polisolokat TUTAJ. Wyróżniające oprocentowania (choć nie tak dobre jak produktów opisanych powyżej) mają także polisolokaty w: Banku Gospodarki Żywnościowej (na rok, 4,50 proc. „na rękę”), Nordea Banku (4,22 proc. na polisolokacie 180-dniowej i 4,54 proc. na dwukrotnie dłuższej) oraz Santander Consumer Banku (4,41 proc. „na rękę” na 2-letniej Lokacie Direct+ Ochrona oraz 4,46 proc. na 3-letniej - choć konstrukcja Lokaty Direct+ Ochrona nieco odbiega od klasycznej definicji polisolokaty).

Obniżka oprocentowań lokat dopadła także polisolokaty. Z rynku zniknęło kilka dobrych ofert (m.in. w BGŻOptima), inne mają znacznie gorsze warunki niż jeszcze 2-3 miesiące temu (np. dbPolisa w Deutsche Banku czy Nordea Extra Profit w Nordea Banku). Wymienione wyżej 5 polisolokat (jedna Meritum Banku i po dwie Credit Agricole i BNP Paribas) to jedyne, na których oprocentowanie porównywalne (sztucznie ubruttowione na potrzeby porównań ze standardowymi lokatami) wynosi przynajmniej 6 proc. Także standardowych lokat na choćby 6 proc. jest jak na lekarstwo. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam